Frida Kahlo/ Björk/ Oskar i Zofia Hansenowe – czyli wystawy, których nie można nie zobaczyć!

Trzy ważne i ciekawe wystawy, które mamy szansę obejrzeć tej jesieni – Frida Kahlo i Diego Rivera w polskim konteście, wirtualna Björk i Oskar i Zofia Hansenowie. Forma Otwarta. Zobaczcie dlaczego warto poświęcić im chwilę.

Frida Khalo i Diego Rivera. Polski kontekst, CK Zamek, Poznań
18.09.2017 – 21.01.2018

Ona – ekscentryczna, młoda i po uszy zakochana, on – ponad 20 lat starszy, znany artysta, twórca murali komentujących życie Meksyku, komunista. Fridę Kahlo i Diego Riverę łączył związek pełen napięć, sprzeczności, zdrad, ale zdaje się, że przede wszystkim łączyła ich sztuka – bez niej, tak jak i bez siebie nie potrafili żyć.

Wystawę w Poznaniu promuje plakat przedstawiący jedno z najlepiej rozpoznawanych dzieł Fridy Kahlo – Autoportret jako Tehuana lub Diego w moich myślach z 1943 roku. Jest on esencją ich uczucia do siebie i do sztuki – Frida znana jest ze swoich autoportretów, na których jej znakiem rozpoznawczym jest orientalna uroda – grube, zrośnięte brwi, burza ciemnych włosów, często przybranych kwiatami oraz meksykański strój ludowy; Diego, który często towarzyszył żonie przy pracy jest sportretowany na jej czole. Wystawa obejmuje 40 dzieł artystów, w tym między innymi
„Autoportret z naszyjnikiem”, „Portret Diego Rivery” i „Autoportret MCMXLI”.

Na ekspozycji będziemy mieli okazję nie tylko zobaczyć prace Kahlo i Rivery, zgromadzone dzięki uprzejmości Jacquesa i Natashy Gelmanów, prywatnych kolekcjonerów, muzeów w Meksyku, Niemczech i Polsce, ale również zobaczyć ich w obiektywie Nickolasa Muraya, czy Bernice Kolko. Bernice Kolko to fotografka polskiego pochodzenia, która była bardzo blisko związana z Fridą w ostatnich latach jej życia, dlatego jej zdjęcia pozostają bardzo osobiste i pokazują Kahlo w bardzo intymnych sytuacjach, jak choćby leżącą w łóżku. Pokazane zostaną również prace Fanny Rabel, artystki i studentki Kahlo, asystentki Diego Rivery, które są cennym komentarzem i dokumentacją życia jakie wiedli artyści meksykańscy.

Ciekawym aspektem wystawy jest przypomnienie, że w Polsce w roku 1955 została zorganizowana Wystawa Sztuki Meksykańskiej. Pokazywany był wówczas największy namalowany przez Fridę Kahlo obraz -„La Mesa Herida” (Zraniony stół), który był wtedy widziany po raz ostatni.

Uzupełnieniem wystawy będą filmy dokumentalne o życiu Kahlo i Rivery, pokazywane w specjalnie stworzonym kameralnym kinie oraz cykl wykładów, oprowadzań i warsztatów.

Björk Digital, Stary Browar, Poznań
03 – 31.10.2017

Poza rzeczywistością znajdziemy się dzięki wystawie Björk Digital, bo znana z przekraczania granic, islandzka artystka zamierza zabrać nas w podróż do wirtualnego świata swoich teledysków.

Zrzut ekranu 2017-10-06 o 14.11.34.jpg

W rytm muzyki tworzonej przez Björk, ze specjalnymi okularami na oczach przeniesiemy się do wirtualnego świata klipów, które od lat budzą emocje i są pełne efektów wizualnych. Tym razem będziemy mieli szansę przekonać się na własnej skórze, jak to jest znaleźć się w ustach śpiewającej artystki („Mounth Mantra”) czy wśród zimnych skał Islandii, gdzie odbywa się mini show stworzony do „Black Lake” z najnowszej płyty „Vulnicura”. Awatary artystki zapierają dech w piersiach, zdaje się że jest ona na wyciągnięcie ręki, a wszystko dzięki technologi VR – Virtual Reality, czyli rzeczywistości wirtualnej.

Na wystawie również będziemy mieli okazję obejrzeć „All Is Full of Love” (https://www.youtube.com/watch?v=EjAoBKagWQA), „Declare Independence”, czy „Alarm Call” Alexandra McQueena.

Wystawa, która odwiedziła już Londyn, Tokio, czy Sydney, w Polsce jest prezentowana w ramach Art&Fashion Forum.

Oskar i Zofia Hansenowie. Forma otwarta, MSN, Warszawa
15.09 – 29.10.2017

IMG_4351.jpg

Z otwartą głową, pełną nietuzinkowych pomysłów do projektowania podchodzili Oskar i Zofia Hansenowie. Ich Forma Otwarta była rewolucyjną teorią architektoniczną, która nie tylko brała pod uwagę potrzeby użytkowników, ale pozwalała im czynnie uczestniczyć w tworzeniu projketów.

Najbardziej znane i rewolucyjne pomysły Hansenów – koncepcja Linearnego Systemu Ciągłego – osidele rozciągające się od morza do Tatr, tak żeby jak najefektwniej wykorzystać przestrzeń, pomik „Droga” poświęcony ofiarom faszyzmu w Auschwitz Birkenau, którego projket zakładał przekreślenie terenu obozu drogą, wzdłuż której można by było zostawiać znicze i kamienie, czy choćby ich dom w Szumnie budowany zgdonie z filozofią Formy Otwartej – wpisany na listę Iconic Houses Network. Te wszystkie projekty będziemy mogli zobaczyć na wystawie w warszawskim MNSnie. Uzupełniają je filmy dokumentujące życie i twórczość Hansenów – którym warto poświęcić chwilę, chociażby po to, aby przekonać się jak abstrakcyjnie żyli na co dzień – tylko oni mogli gotować posiłki według kolorów odnalezionych w architekturze ich domu.

Zrzut ekranu 2017-10-09 o 13.14.42.jpg

 


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.