OD.NOWA, czyli 11 edycja Łódź Design Festiwal

Zielone miasta, mała i duża architektura, nowoczesne rozwiązania – wszytko o architekturze OD.NOWA. W Łodzi odbył się Design Festiwal – jedno z ważniejszych wydarzeń poświęconych architekturze i projektowaniu w naszej części Europy. Bez liku było paneli dyskusyjnych, warsztatów, wystaw oraz rozmów.

IMG_4357.jpg

Ja wybrałam się na ŁDF w weekend. Chciałam przejść się po wystawach, zobaczyć jakie są nowości w architekturze, poszukać inspiracji. I mogę powiedzieć, było warto tam być. Zapraszam Was na małe podsumowanie, tego co działo się podczas 11 edycji festiwalu odbywającej się pod hasłem OD.NOWA.

Jedna z ciekawszych wystaw została przygotowana przez Roana i Erwana Bouroullec, którzy po raz pierwszy w swojej karierze zmierzyli się z projektowaniem przestrzeni miejskiej. „Miejskie marzenia” to refleksja nad tym, co natura może wnieść w życie człowieka. Malownicze dachy z roślin, gdzie powojnik, bluszcz i winorośl pną się po linach zawieszonych między latarniami ulicznymi; ogień, który płonie w specjalnie zaprojektowanych ogniskach, woda która płynie wśród chodników – to tylko kilka propozycji przygotowanych we współpracy z Vitra Design Museum.

Zrzut ekranu 2017-10-11 o 13.34.14.jpg

„Let’s talk about garbage” to ekspozycja, której autorami są Hugon Kowalski oraz Marcin Szczelina i która była prezentowana na 15 Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji. Zwraca ona naszą uwagę, na to ile śmieci produkujemy, jak duży jest to problem i jakie rozwiązania są wdrażane, żeby ten problem zminimalizować. Zabiera nas w podróż przez historię, pokazując jak ludzie radzili sobie z odpadami w odległej przeszłości, pokazuje współczesne wysypiska śmieci, ludzi którzy na nich żyją i którzy tam pracują oraz produkty powstające z recyklingu wybranych tworzyw. Warto zobaczyć, przemyśleć i starać się żyć tak, by nie produkować zbędnych światu śmieci.

Zrzut ekranu 2017-10-11 o 13.45.58.jpg

Zrzut ekranu 2017-10-11 o 13.51.32.jpg

Długość życia człowieka wydłuża się. Przewidywania mówią, że do 2050 roku średnia długość naszego życia będzie wynosiła 75 lat. Zmusza to projektantów do przemyśleń – w jaki sposób uczynić życie człowieka, który już ma swoje lata jak najbardziej wygodnym? Stąd wystawa NEW OLD na której można było zobaczyć projekty architektoniczne i technologiczne, przystosowane dla osób starszych – czyli od kombinezonu mierzącego nasze parametry życiowe, po projekty „Amazing Apartments” studia Industrial Facility. Przy okazji można było odpowiedzieć na ankietę – kiedy twoim zdaniem zaczyna się starość? Niektóre odpowiedzi były naprawdę zabawne – jestem pewna, że starość nie zaczyna się po 30-stce, chociaż mając lat 10 właśnie tak myślałam.

Zrzut ekranu 2017-10-11 o 14.09.09.jpg

Znak jakości must have został przyznany aż 75-ciu produktom, wśród których znalazły się pięknie zdobione w graficzne wzory deski do serwowania przystawek firmy BVSK/BOGUSLAVSKAYA S.C, drelichowe torby z Pracowni Brokat (www.pracowniabrokat.pl), sekretarzyki, krzesła, fotele, „Zimozwierz” – układna dla dzieci z pięknymi rysuknami zwierząt, czy kolekcja plakatów nawiązująca do wzornictwa lat 50. i 60. – „Wypoczynek”. Jeśli macie ochotę przyjrzeć się wszystkim wyróżnionym produktom, zajrzycie na stronę:

http://musthave.lodzdesign.com/pl/wystawa/

Zrzut ekranu 2017-10-11 o 14.39.57.jpg

Siatka posplatanych ze sobą drucików miedzianych tworzących niezwykłe, plastyczne formy z których zrobiono przy pomocy robota lampy (KNOTTY/Magda Mojsiejuk, Paweł Lasota), naiwnie proste do zmontowania krzesła, biżuteria fizjoterapeutyczna dla korzystających z komputera (Ewa Ducet, Martyna Świerczyńska/MIKO+), czy doniczki wykonane z odpadów rolnych (Buraki Lab/ Sonia Jaśkiewicz) to tylko początek projektów zgłoszonych do make me! W tym roku było ich aż 178! Na wystawie zaprezentowano 19 najlepszych. Nagrodę główną Paradyż Award otrzymał Benno Brucksch – Ziemia Wosk Ołówek // Kredki z gleby.
„Za szczególną wrażliwość na otoczenie i przygotowanie pięknego i użytecznego projektu inspirującego do uważniejszego obserwowania naszego otoczenia”.
Nagrody przyznano również dla Jana Libery za Miejską przyczepkę rowerową i Magdaleny Kucharskiej/Hadaki za Baltica. Ceramika inspirowana wodą.

Pełną listę finalistów Make me! znajdziecie na stronie:

http://makeme.lodzdesign.com/pl/wystawa-2/

Zrzut ekranu 2017-10-11 o 14.53.45.jpg

„Ślad człowieka” to serwis zaprojektowany i wykonany przez Porcelanę Ćmielów w ramach projektu „Ludzie z fabryki porcelany”. Na pięknych, białych elementach serwisu odbarwiono ślady rąk ludzi, którzy je tworzyli – ręce pracowników pokryte kobaltem, który odbarwia w procesie wypalania na kolor ciemnoniebieski, mają uświadomić jaki jest wkład ich pracy. Porcelana postrzegana jest jako rzecz kolekcjonerska i bardzo wartościowa, kojarzy nam się doskonałością uzyskiwaną dzięki złożonym etapom produkcji i zaawansowaną technologią. Często zapominamy o wkładzie pracy ludzi, którzy ją zdobią, czy czuwają nad procesem produkcji, tym samym stawiając technologię nad człowiekiem.
Projekt piękny, bardzo ludzki i niezwykle cenny. Przy okazji jego realizacji zrobiono piękne zdjęcia pokazujące pracę w Porcelanie Ćmielów.

Zrzut ekranu 2017-10-11 o 14.58.37.jpg

Przy okazji wystaw i prezentacji można było porozmawiać z twórcami, czy przedstawicielami firm i biur projektowych. Ja zatrzymałam się w pracowni dziewczyn z Tartaruga Studio, które zajmują się tworzeniem kilimów. Dziewczyny pracują nad tym projektem od niedawna, na rynku ich kilimy można kupić od pięciu miesięcy, same barwią bawełnę, projektują wzory i same również je wykonują – jeden kilim o prostym wzorze i wysokości 1,50 m to około 30 godzin pracy. Jeśli macie ochotę zobaczyć, co tworzą to koniecznie odwiedźcie https://tartarugastudio.pl/ – piękne wzory, kolory, różne wielkości – do koloru do wyboru.

Zrzut ekranu 2017-10-11 o 15.05.08.jpgZaintrygowały mnie również lampy Paper Up! Rity Koralevics zrobione z masy papierowej połączonej z wiórami czy ścinkami drewna, które są nie tylko w stu procentach ekologiczne, ale również wyjątkowe i dość unikatowe, jeśli chodzi o ich design. Zatrzymałam się również, żeby z dzieciakami postęplować ścianę przy okazji prezentacji Fabryki Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” z Bolesławca, w której praca ręczna nad tworzonymi naczyniami nadaje im niepowtarzalnego charakteru i zwiększa ich wartość rynkową. Można się było tam dowiedzieć podstawowych informacji o wypalaniu naczyń, etapach przygotowania gliny, a także dotknąć i pobawić się tym surowcem, czy w końcu postęplować udostępnione przez fabrykę talerze.

Zrzut ekranu 2017-10-11 o 15.09.09.jpg

Fajne i ciekawe prace zaprezentowało Liceum Plastyczne im. Józefa Chełmońskiego z Nałęczowa – zabawki z drewna i lalki „szmacianki” wykonane przez uczniów są nie tylko estetyczne, ale również niosą ze sobą wartości edukacyjne. W stu procentach wykonywane ręcznie, projektowane zwykle przy pomocy kartki i ołówka przez osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z projektowaniem robią wrażenie.Zrzut ekranu 2017-10-11 o 15.12.02.jpgSwoją wystawę miały również marki z Dolnego Śląska wyselekcjonowane wcześniej do udziału w Nocy Designu. Porcelana, szkło ozdobne, krzesła, biurka, las w szkle to oczywiście tylko niektóre przedmioty pokazane podczas ŁDF. Zrzut ekranu 2017-10-11 o 15.14.45.jpg

Uzupełnieniem, a w sumie bardziej integralną częścią wydarzenia były warsztaty i cykl wykładów poświęconych architekturze – od tego jak zaprojektować biuro dla pokolenia 3:0 (Ikea), zagadnienia jak projektować szybko i efektywnie, przez zwyczaje zakupowe Polaków, po ARCHIBLOK i BLOK TRENDY, gdzie poruszano najbardziej podstawowe, jak również bardzo zaawansowane kwestie w projektowaniu architektury dużej, małej, użytkowej, czy architektury przestrzeni. Było o historii i aktualnych trendach w projektowaniu. Udział wzięły pracownie, firmy i architekci z Polski i z za granicy, swoje wykłady mieli czołowi architekci jak choćby Renato Rizzi, czy Jenny B. Osuldsen.

A więc DZIAŁO SIĘ, działo! Łódź Design Festiwal, do zobaczenia w przyszłym roku!


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.