#sexedpl, o tym się mówi /społeczeństwo /edukacja seksualna

Cała Polska rozmawia o seksie! Tak Anja Rubik zaczęła promować swoją kampanię edukacyjną sexedpl – o bezpiecznym seksie, o tym jak o nim rozmawiać w sposób prosty i merytoryczny. Jest ona skierowana nie tylko do nastolatków, ale też do ich rodziców.

Anja Rubik Sexedpl.JPGCzy rozmowy o seksie są w ogóle potrzebne? W czasach, kiedy wszyscy wszystko wiemy (głównie z internetu), kiedy mamy w szkołach wychowanie do życia w rodzinie, kościół i politycy dyskutują o tym, jaką antykoncepcję należy i można stosować, mogłoby się wydawać, że dodatkowa dyskusja jest zbędna. Tylko, to wszystko przynosi marne skutki – nauczyciele nie wiedzą jak rozmawiać o seksie z dziećmi, rodzice najczęściej w ogóle tego nie robią, politycy kłócą się o tabletkę ellaOne – czy to już aborcja, czy może jeszcze nie (tak na marginesie – ellaOne zapobiega zapłodnieniu, więc nie jest formą zabijania nowo poczętego życia, ale zawiera bardzo dużą dawkę hormonów i powinna być stosowana tylko i wyłącznie w sytuacjach awaryjnych, kiedy inna antykoncepcja zawiodła, i być może słusznie została wpisana na listę leków na receptę).

Tak więc wygląda życie seksualne w Polsce – nastolatki zastanawiają się, czy seks na stojąco może być przyczyną ciąży, księża potępiają seks przedmałżeński, nie mówiąc o masturbacji, czy antykoncepcji. Rodzice i nauczyciele chowają głowy w piasek. Kiedy ludzie dorośli wstydzą się otwarcie rozmawiać o seksie, co mają powiedzieć dopiero wchodzące w dorosłe życie dzieciaki. Wydaje się, że Anja Rubik poruszyła ważny i aktualny temat, posłuchajmy, może czegoś się nauczymy.

 

 

#sexedpl.jpg

Sexedpl to krótkie, 60 sekundowe spoty w których osoby znane mówią o najważniejszych tematach związanych z seksem. Wśród tych osób jest Marta Frej, która opowiada o masturbacji, Monika Brodka porusza temat świadomej zgody, Robert Biedroń, który mówi o byciu gejem, Mateusz Banasiuk – opowiada o pierwszym seksie, Maffafashion pokazuje dostępne formy antykoncepcji, a Maciek Stuhr próbuje zaprezentować, jak powinna wyglądać rozmowa z dzieckiem na ten temat. Przy okazji kampania namawia do regularnych badań. Anja zaś apeluje: edukacja seksualna musi być obowiązkowa, bez niej nic się nie zmieni – chłopcy nadal będą strzelać ze staników koleżanek, a one będą się bały zapytać, czy ich partner ma prezerwatywę.

Chcecie dowiedzieć się więcej – akcję wspierają Wysokie Obcasy, gdzie możecie przeczytać wywiad z Anją i zobaczyć materiały oraz spoty promujące akcję sexedpl. Szukajcie też w mediach społecznościowych pod hastagiem #sexedpl.

sexedpl.JPG

 


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.