Spa dla skóry głowy – dlaczego pielęgnacja skóry głowy powinna być równie ważna jak pielęgnacja twarzy

Możemy zaprzeczać, ale pielęgnacja skóry na naszej głowie jest tak samo istotna jak pielęgnacja skóry twarzy. Od tego jak o nią dbamy, zależy stan naszych włosów, a także nasze dobre samopoczucie. Zamieniając szybkie szorowanie szamponem, na przyjemny masaż i dobre produkty, fundujemy sobie odrobinę relaksu i przyjemności, a także wzmacniamy nasze zdrowie. 

Co znajduje się na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o pielęgnację waszego ciała i kosmetykę? Chodzimy do kosmetyczki na manicure i pedicure, na brwi i przedłużanie rzęs, coraz częściej na masaże, do gabinetów medycyny estetycznej, żeby ujędrnić ciało i zrobić lifting twarzy, jeśli chodzi o skórę głowy, szczegółowe konsultacje nie są jeszcze zbyt popularne, nie znajdują się się na podium naszych potrzeb. Najczęściej w ogóle nie zdajemy sobie sprawy – dopóki problem ze skórą głowy się nie zaogni, że powinniśmy o nią dbać już na etapie codziennej pielęgnacji. „Skóra nie kończy się wraz z granicą czoła, skóra głowy jest delikatna i wymaga szczególnej uwagi. A ludziom się wydaje, że jeśli jej nie widać to nie muszą o nią dbać.” – zauważa Anabel Kingsley, trycholog.  

Dlaczego powinniśmy przywiązywać większą wagę do tego jak myjemy włosy, nawet jeśli nie mamy widocznych problemów ze skórą głowy? Odpowiedź jest prosta. Większość kobiet i mężczyzn obecnie nie tylko myje włosy, ale też je stylizuje – codziennie używamy lakierów, pianek, mgiełek, odżywek. Do tego jeszcze lubimy sięgać po suche szampony, które przedłużają świeżość naszych włosów. Wspomnieć też należy, że poruszając się w miastach na naszych włosach gromadzą się zanieczyszczenia z powietrza, takie jak kurz czy pył, które powodują nie tylko uszkodzenie struktury zarówno włosa jak i skóry, ale też jej szybsze starzenie. 

Jeśli pojawiają się jakieś problemy ze skórą głowy – nawet zwykły łupież, czy pierwsza siwizna, to jest to zwykle temat tabu, niechętnie o tym rozmawiamy, ale coraz częściej zdarza nam się prosić o opinię fryzjera – jak sobie z tym poradzić, czy farmaceutę – jaki szampon i odzywkę wybrać. I jest to dobry kierunek, lepiej zapytać kogoś, kto powinien się znać na problemach skórnych, czy kogoś kto wie, jakie kosmetyki dobrać na daną przypadłość. Ale prawda jest taka, że również dobrze podpytać znajomych i rodzinę, oni też przecież korzystają z różnych kosmetyków i terapii. Chętnie przecież podpytujemy znajome do jakiego fryzjera chodzą, jak tnie i jakich kosmetyków używa w salonie. Z podobną otwartością powinniśmy rozmawiać o zdrowiu skóry głowy. Jeśli jednak problemy są duże najlepiej udać się do specjalisty od skóry głowy, czyli trychologa. 

a 2.jpg

„Skóra głowy przypomina skórę twarzy. Więc jej typ może okazać się bardzo podobny, jeśli więc masz cerę tłustą i skłonną do przetłuszczania, możliwe że skóra głowy również będzie miała ten problem.” – mówi Anabel Kingsley. 

Stojąc przed półką pełną szamponów i odżywek, kto z nas nie zastanawiał się co wybrać? Zawsze ten sam problem, jeśli wezmę szampon do włosów przetłuszczających się, to włosy po umyciu będą suche, a i przesuszona skóra głowy może mieć problem w postaci na przykład łupieżu. Jeśli w koszyku wyląduje szampon do włosów zniszczonych, silnie odżywczy i nawilżający, jest szansa że włosy będą zbyt obciążone lub będą się szybko przetłuszczać. Do tych problemów dochodzi codzienne używanie suszarki, szczotki, prostownicy, pianki do włosów, żelu, czy suchego szamponu na ratunek. Przywiązujemy dużą wagę do dbania o skórę twarzy, która teraz dramatycznie zmaga się z promieniowaniem i zanieczyszczeniami powietrza, ale zapominamy że skóra głowy ma te same problemy. Jakby tego było jeszcze mało, to skórę twarzy myjemy codziennie, a skórę głowy pielęgnujemy raz na jakiś czas pozostawiając na niej całą mieszaninę produktów kosmetycznych, zanieczyszczeń, potu, czy starego naskórka. Stąd uczucie lepienia się włosów, często nawet tuż po umyciu, lekki dyskomfort i ból tuż przy skórze cebulek włosowych, czy zwyczajne swędzenie skóry. 

„Weźmy na przykład suchy szampon. Ludziom się wydaje, że jeśli go nałożą i według instrukcji za moment przetrą włosy ręcznikiem, czy użyją suszarki, to jeśli nie widać białego nalotu, to na włosach nic nie ma. To nieprawda. Cały ten biały osad, odpowiedzialny za redukcję sebum skóry głowy, po prostu się na niej osadził.” – mówi Mark Coates, ekspert marki Bumble & Bumble. 

Przy takim maratonie codzienności jaki fundujemy swojej skórze głowy, nie pozostaje nam nic innego jak o nią dbać szczególnie. Po pierwsze należy bardzo ostrożnie dobierać produkty których używamy do kondycji naszej skóry. Szampon jest od tego, żeby oczyścić skórę głowy i o nią zadbać, odżywka jest przeznaczona do włosów – nigdy nie nakładamy jej od samych cebulek, ale tak od 4-5 centymetrów przez całą długość włosów. Od czasu do czasu najlepiej wybrać się do profesjonalnego salonu i skorzystać z profesjonalnych kosmetyków do oczyszczania skóry lub peelingu skóry głowy. Pozostaje pytanie jak często można korzystać z takich zabiegów? Nie częściej niż raz w miesiącu, nawet przy częstym korzystaniu z kosmetyków modelujących, czy suchego szamponu. Dla tych którzy nie sięgają codziennie po tego typu produkty, wystarczą dobre kosmetyki, i chwila poświęcona na to, żeby umyć dokładnie włosy – najlepiej dwa razy, raz żeby ściągnąć większość zanieczyszczeń, i drugi żeby dokładnie domyć skórę i zafundować jej delikatny masaż.  

Konsultacje, dobieranie odpowiednich kosmetyków i terapii dla włosów, to powinna być podstawa w dobrych salonach fryzjerskich. Pierwszy etap, kiedy fryzjer może zdiagnozować, że coś jest nie tak i poradzić nam jak sobie pomóc lub czy to jest właściwy moment, żeby udać się na wizytę do trychologa. Niestety większość fryzjerów nie oferuje jeszcze takich porad, a często wizyta odbywa się w pośpiechu, szczególnie wtedy kiedy jest kolejka. To od nas jednak wiele zależy, nie bójmy się pytać i prosić o informację. Każde mycie włosów w salonie powinno być połączone z masażem i odżywką – w końcu za coś płacimy, i nie jest to kubek rozpuszczalnej kawy przyniesiony w pośpiechu. 

Żeby ułatwić Wam poszukiwania, przedstawiamy naszą listę kosmetyków, które pomagają nam w codziennej pielęgnacji – znajdziecie tu szampony, pianki oczyszczające, masażery, peelingi. 

 1/ Pianka oczyszczająca Bumble & Bumble

Bąbelkowa pianka, która usuwa zanieczyszczenia i pozostałości produktu. 

Skóra na głowie również potrzebuje pielęgnacji. Bez względu na to czy jest sucha, tłusta, normalna, czy też zmęczona suchymi szamponami i produktami do stylizacji, ta mroźna pianka natychmiast usuwa sebum i pozostałości dzięki aktywnemu działaniu mikro-bąbelków. 

Woda micelarna delikatnie i dokładnie oczyszcza skórę głowy, z kolei kwas salicylowy usuwa martwe komórki skóry oraz zanieczyszczenia, które mogą zatykać pory. Odżywcza mieszanka zawiera pantenol, witaminę B5, kofeinę i witaminę E, które odżywiają i zapobiegają przesuszaniu. 

Sposób użycia:

Przed prysznicem podziel włosy na kosmyki, mocno wstrząśnij butelką i aplikuj bezpośrednio na skórę głowy. Wmasuj i zostaw na trzy minuty. Spłucz włosy oraz nałóż ulubiony szampon Bb. i odżywkę.

Bumble & Bumble: pianka oczyszczająca do skóry głowy.jpg

2/ Szampon Sensi Balance L’oreal Professionnel

Szampon delikatnie myjący i kojący skórę głowy. Pozbawia nadwrażliwości i wzmacnia. Zawiera w swoim składzie witaminę PP, która przywraca równowagę i sorbitwin, który nawilża. 

Szampon nanieść na zwilżone włosy i delikatnie masować. Spłukać letnią wodą. Zabieg powtórzyć.

Loreal Sensi Balance: szampon.jpg

3/ Szampon Dermedic Capilarte

Dermedic Capilarte dba o skórę głowy, tym samym wzmacniając cebulki włosowe i włosy i zapobiegając ich wypadaniu. 

Składniki aktywne: Kompleks PilotantumTM, ProcapilTM, Ekstrakt z ziaren fasoli guar, Zincidone, D-Panthenol, Witaminy E, C i PP, Lactilglutammato, Gliceryn

* Poprawia ukrwienie mieszka włosowego i kondycję jego komórek budulcowych

* Pobudza aktywność biologiczną cebulki, odżywia ją i wzmacnia

* Wydłuża cykl życia włosa

* Zwiększa objętość i gęstość włosów

szampon Dermedic Capilarte.jpg

4/ Masażer do skóry głowy Avon

Prosty i delikatny masażer marki Avon jest do codziennego stosowania. 

* Poprawia mikrocyrkulację 

* Idealny do odprężenia skóry głowy 

* Pomaga pozbyć się martwych włosów 

* Pobudza porost nowych włosów

Masażer do głowy Avon.jpg

5/ Matrix Biolage Sugar Shine peeling do skóry głowy

Delikatnie nabłyszczający peeling przeznaczony do skóry głowy, oparty na wykorzystaniu cukru jako ziarenek peelingujących. Przed właściwym myciem należy nałożyć produkt na mokrą skórę głowy i delikatnie masować, następnie spłukać i umyć głowę.  

Matrix Biolage Sugar Shine peeling do skóry głowy.jpg

6/ Szampon głęboko oczyszczający z toksyn Kevin Murphy

Szampon oczyszczający zawiera kwasy owocowe AHA rozbijające kwasy tłuszczowe, aby oczyścić skórę głowy. Olejki eteryczne wnikają w głąb skóry, by rozjaśnić włosy i oczyścić przetłuszczającą się lub łuszczącą skórę głowy. Szampon zawiera naturalne składniki usuwające nagromadzone zanieczyszczenia i pozostałości po innych produktach i chemikaliach. Zawiera naturalne antyseptyki oczyszczające i łagodzi podrażnioną skórę głowy oraz przyspiesza proces gojenia.

MAXI.WASH jest pierwszym krokiem pielęgnacji włosów produktami Kevin.Murphy. Nałóż szampon na mokre włosy delikatnie jak maseczkę i pozwól, żeby kwasy owocowe AHA oczyściły włosy i skórę głowy. Nie musisz go silnie wcierać. Jeżeli po pierwszym nałożeniu produktu, nie zapieni się na włosach – spłucz go i nałóż po raz kolejny. Powtarzaj, aż do zapienienia się produktu na włosach. Po kilku chwilach opłucz włosy, a następnie umyj je swoim ulubionym szamponem Kevin.Murphy. Na koniec nawilż włosy jedną z odżywek Kevin.Murphy.

 

Kevin Murphy Maxi Wash: szampon mocno oczyszczający do skóry głowy.jpg


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.