And the Oscar goes to… Ogromne emocje, sala pełna ludzi filmu i kultury, najlepsi aktorzy, reżyserzy, operatorzy, którzy przemierzając czerwony dywan marzą tylko o jednym – usłyszeć tego wieczoru swoje nazwisko. W tym roku ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się 24 lutego, a statuetki przyznawane są po raz 91-wszy. Już znamy listę nominowanych. My dla was jednak mamy listę filmów, które warto zobaczyć przed tegoroczną galą.
Po pierwsze bardzo miłym faktem jest nominacja „Zimnej wojny” Pawła Pawlikowskiego, aż w trzech kategoriach – Oscara możemy zdobyć w kategorii film nieanglojęzyczny, za reżyserię i za zdjęcia (Paweł Żal). Nie ma tu zaskoczenia, bo na takie nominacje liczyliśmy. Szkoda jednak, że nominacji nie dostała Joanna Kulig, która swoją rolą skradła serca krytyków i publiczności na całym świecie.

„Zimna wojna” to historia miłości między Zulą – dziewczyną, która chce wyrwać się z polskiej wsi i zrobić karierę jako tancerka i solistka w ludowym zespole Pieśni i Tańca, a Wiktorem, kompozytorem który współpracuje z zespołem. To miłość trudna i wyboista, pełna zwrotów akcji. Paweł Pawlikowski inspirował się historią swoich rodziców, po nich główni bohaterowie mają imiona. Miłość i sentyment reżysera przekładają się na obrazy, które oglądamy na ekranie – czarno – białe kadry eksponują pięknie historię. Tłem jest polska rzeczywistość powojenna, ale także Berlin czy Paryż. Jeśli ktoś nie oglądał to najwyższy czas nadrobić, tym bardziej że film jest do wypożyczenia na VOD.
Głównym konkurentem dla „Zimnej wojny” jest inny czarno – biały obraz. Alfonso Cuaron w „Romie” zabiera nas do Mexico City, do bogatej dzielnicy w której dostanie życie wiodą amerykańskie rodziny. Są lata ’70 XX wieku. Cleo wraz z siostrą pracuje dla jednej z rodzin. Jej pracodawczynią jest Sophie – kobieta, która mimo wykształcenia postanowiła zostać w domu i zająć się dziećmi. „Roma” to kobiecy film, tu kobiety mierzą się z życiem, od dramatów takich jak niechciana ciąża, odejście męża, czy strata dziecka, po kobiecą solidarność, miłość i wsparcie. Ktoś zasnął w trakcie seansu, ktoś powiedział, że w filmie nie ma akcji – ja na „Romie” siedziałam z otwartymi oczami. Były sceny dramatyczne na których wręcz chciało się płakać, były sceny które przynosiły spokój i sceny zupełnie radosne.

Wychodząc z seansu „Romy” pomyślałam, że właśnie straciliśmy wszystkie Oscary – bo „Zimna wojna” jest zrobiona pod widza – ma bawić, ma cieszyć, ma wkurzać, oburzać i doprowadzić nas do rozpaczy, bo przecież nie musiało się to tak skończyć. „Roma” nie sili się na nic, tu emocje musimy wzbudzić w sobie sami, bo na ekranie nie ma nic z hollywoodzkiego splendoru. I to jest oczyszczające doświadczenie – oglądamy historię kobiet na tle bardzo silnych społecznych relacji, gdzie ludzka dobroć wygrywa z dramatami życiowymi. Wszyscy typują główną bohaterkę Romy do Oscara za główną rolę kobiecą – Yalitzia Aparicio ma 25 lat, a „Roma” to jej debiut i co zaskakujące dziewczyna nie marzy o karierze aktorskiej, chce zostać nauczycielką. Jeśli zdobędzie Oscara, to jest to historia na kolejny film.
Najlepszym aktorem ma ogromne szanse zostać Remi Malek za rolę Freddiego Mercury’ego. „Bohemian Rapsody” pokazuje historię jednego z najbardziej znanych i kochanych zespołów Wielkiej Brytanii – Queen podbił serca publiczności takimi przebojami jak Love of my life, We will rock you, Another one bites the dust – wszystkie je możecie usłyszeć oglądając film. I mimo, że „Bohemian Rapsody” podzieliło zarówno widzów jak i krytyków, to wszyscy zgadzają się jednomyślnie – występ Maleka był mistrzowski. Mnie osobiście się podobał – ot, amerykańska stylistyka filmu wcale tak bardzo tu nie zaszkodziła, dla mnie zdecydowanie film do potraktowania jako dobra rozrywka, ale nie dokument. Przygotujcie się, że po wyjściu z kina długo będziecie nucić przeboje Queen.

Nie tylko do obejrzenia, ale i do posłuchania jest kolejny film podbijający serca krytyków – Green Book już w lutym trafi na ekrany naszych kin. Historia przyjaźni między czarnoskórym muzykiem, który wyrusza w turnee po ciągle niezbyt przyjaznym dla „Czarnych” południem Ameryki, a jego szoferem – białym, przeciętnym Amerykaninem. I mimo, że to historia o dyskryminacji rasowej, to również o odwadze, mądrości, przyjaźni, często okraszona poczuciem humoru.

Jeśli wkręciliście się w muzyczne klimaty równie mocno jak ja, to mam dla Was jeszcze jedną propozycję – nominowaną aż w ośmiu kategoriach, a z szansą na Oscara za najlepszą piosenkę. „Narodziny gwiazdy” to debiut reżyserski Bradleya Coopera z główną rolą Lady Gagi. To odświeżona historia o rockmanie, który przeżywa kryzys twórczy, a jego kariera powoli zaczyna dogasać, kiedy trafia na młodą dziewczynę o przepięknym głosie i charyzmie, której brakuje odwagi żeby wyjść na scenę i zawładnąć publicznością. Namiętny romans (wszyscy chwalą ekranową chemię między Bradleyem, a Lady Gagą, a portale plotkarskie ścigają się już w plotkach o ich rzeczywistym romansie, co nie jest potwierdzone) z piękną muzyką w tle, Shallow ma już Złoty Glob na swoim koncie i aż 233 mln odsłuchać na samym YouTubie.

Poniżej lista wszystkich nominowanych do Oscara. Miłego oglądania!
Najlepszy film
Green Book
Faworyta
Bohemian Rhapsody
Vice
Czarna pantera
Czarne bractwo. BlacKkKlansman
Narodziny gwiazdy
Roma
Najlepsza aktorka
Glenn Close – Żona
Lady Gaga – Narodziny gwiazdy
Olivia Colman – Faworyta
Yalitza Aparitzio – Roma
Melissa McCarthy – Can You Ever Forgive Me?
Najlepszy aktor
Christian Bale – Vice
Rami Malek – Bohemian Rhapsody
Willem Defoe – At Eternity’s Gate
Bradley Cooper – Narodziny gwiazdy
Viggo Mortensen – Green Book
Najlepsza aktorka drugoplanowa
Regina King – Gdyby ulica Beale umiała mówić
Rachel Weisz – Faworyta
Emma Stone – Faworyta
Amy Adams – Vice
Marina de Tavira – Roma
Najlepszy aktor drugoplanowy
Mahershala Ali – Green Book
Sam Rockwell – Vice
Adam Driver – Czarne Bractwo. BlacKKKlansman
Sam Elliott – Narodziny gwiazdy
Richard E. Grant – Can You Ever Forgive Me?
Najlepszy reżyser
Alfonso Cuarón – Roma
Spike Lee – Czarne bractwo. BlacKkKlansman
Adam McKay – Vice
Yorgpos Lanthimos – Faworyta
Paweł Pawlikowski – Zimna wojna
Najlepszy scenariusz adaptowany
Ballada o Busterze Scruggsie
Czarne bractwo. BlacKKKlansman
Can You Ever Forgive Me?
Gdyby ulica Beale mogła mówić
Narodziny gwiazdy
Najlepszy scenariusz oryginalny
Roma
Green Book
Faworyta
Vice
Pierwszy reformowany
Najlepszy film dokumentalny
Free Solo
Hale County This Morning, This Evening
Minding The Gap
Of Fathers & Sons
RBG
Najlepszy film dokumentalny krótkometrażowy
Black Sheep
End Game
Lifeboat
A Night at the Garden
Period. End of Sentence.
Najlepszy film nieanglojęzyczny
Kafarnaum
Never Look Away
Zimna wojna
Roma
Shoplifters
Najlepszy film animowany
Iniemamocni 2
Wyspa psów
Mirai
Ralph Demolka w internecie
Spider-Man uniwersum
Najlepszy krótkometrażowy film animowany
Bao
Animal Behaviour
Late Afternoon
One Small Step
Weekends
Najlepszy film krótkometrażowy
Fauve
Mother
Skin
Marguerite
Detainment
Najlepsze zdjęcia
Zimna wojna – Łukasz Żal
Faworyta – Robbie Ryan
Never Look Away – Caleb Deschanel
Roma – Alfonso Cuarón
Narodziny gwiazdy – Matthew Libatique
Najlepsze efekty specjalne
Avengers. Wojna bez granic
Christopher Robin
Pierwszy człowiek
Player One
Han Solo: Gwiezdne wojny – historie
Najlepsze kostiumy
Ballada o Busterze Scruggsie (Mary Zophres)
Czarna pantera (Ruth E. Carter)
Faworyta (Sandy Powell)
Mary Poppins Powraca (Sandy Powell)
Maria, Królowa Szkotów (Alexandra Byrne)
Najlepsza charakteryzacja
Border
Maria, królowa Szkotów
Vice
Najlepsza muzyka filmowa
Mary Poppins powraca – Marc Shaiman
Isle of Dogs – Alexandre Desplat
Czarna pantera – Ludwig Goransson
BlacKkKlansman – Terence Blanchard
If Beale Street Could Talk – Nicolas Britell
Najlepszy dźwięk
Czarna pantera
Bohemian Rhapsody
Pierwszy człowiek
Roma
Ciche miejsce
Najlepsza piosenka
All the Stars – Czarna Pantera
Shallow – Narodziny gwiazdy
I’ll Fight – RBG
The Place Where Lost Things Go Last Things Go – Mary Poppins powraca
When a Cowboy Trades His Spurs for Wings – Ballada o Busterze Scruggsie
Najlepszy montaż
BlacKkKlansman (Barry Alexander Brown)
Bohemian Rhapsody (John Ottman)
Faworyta (Yorgos Mavropsaridis)
Green Book (Patrick J. Don Vito)
Vice (Hank Corwin)
Bohemnian Rapsody, super. Też polecam. I osobiście czekam na Green Book!
PolubieniePolubienie