Najważniejsze rozdanie filmowych nagród jeszcze przed nami, ale my już wiemy – mniej więcej, jak rozkładają się szanse na zdobycie Oscarów. Mieliśmy okazję obejrzeć rozdanie Złotych Globów i SAG Awards, które są bardzo dobrym wstępem i zdecydowanie pokazują jak przyjęte zostały filmy pokazywane na kinowych ekranach w zeszłym roku. Jak piszą dziennikarze: teraz kiedy opadł kurz na czerwonych dywanach tych mniej uznawanych nagród, należy czekać i nadrabiać kinowe zaległości, bo do Oscarów pozostało bardzo niewiele czasu. Zastanawiacie się co musicie wiedzieć przed galą rozdania nagród?
Po pierwsze, że Oscary zawsze wywoływały ogromne emocje zarówno w świecie filmowym, jak i wśród prasy i krytyków. Nie umknęły nigdy uwadze mediów, tym samym gwiazdy na czerwonym dywanie są śledzone przez ciekawskie oczy milionów fanów na całym świecie. Liczą się nominacje, bo to już duże wyróżnienie, szczególnie dla młodych gwiazd i dla kobiet. W tym roku swoją pierwszą nominację dostała Greta Gerwig za reżyserię „Małych kobietek”, jak i Florence Pugh za jedną z ról w tym filmie. Greta niefortunnie przespała ogłoszenie swojej nominacji, Florence zaś czekała i nagrodziła swoich fanów zdjęciem w pościeli z telefonem w ręce, podpisała: moment przed tym najważniejszym momentem #nominowana #forfuckingoscar.

Jeszcze więcej emocji jest tuż przed rozpoczęciem gali. Oscary są rozdawane od 1929 roku i wzbudzają wiele kontrowersji – od tego kto je przyznaje, po tych którzy je otrzymują. W tym roku również nie obędzie się bez protestów, podobno niektóre aktorki nie wybiorą się na galę, bo zbyt mało nominacji przypadło kobietom. Podobnie jak na Złotych Globach i tu gospodarze imprezy zwykli rzucać żartami, często wymierzonymi w aktualne wydarzenia, co nie zawsze spotykało się z aprobatą publiczności. Dlatego Oscary w tym roku, tak jak w poprzednim obędą się bez głównego gospodarza.
Oscarowe przewidywania dają dość sporą pewność, które tytuły i którzy aktorzy wyjdą z gali ze statuetką. Tym bardziej, że dwie poprzednie imprezy wyłaniają faworytów i ulubieńców, nie tylko krytyków ale i publiczności. Jednak nie można być niczego pewnym w stu procentach, jak nas nauczyło doświadczenie z zeszłego roku, czasem wygrywają filmy które z założenia miały przegrać, tak ze statuetką dla najlepszego filmu w tamtym roku wyszedł „Green book”, który podobno miał być za nudny i trochę zbyt kontrowersyjny jak na główną nagrodę.
Kiedy przyznanie Oscarów? W tym roku przyznanie nagród odbędzie się 9 lutego. Ceremonia ma się zacząć o 5 pm, czyli o 23 godzinie naszego czasu. Gala odbędzie się jak co roku w Dolby Theatre w Hollywood. Jest tam organizowana od 2002 roku.

13 stycznia ogłoszono nominacje. Faworytem w wyścigu o najwięcej statuetek jest „Joker”, dostał aż 11 nominacji. Zaraz za nim, po 10 nominacji mają „Pewnego razu…w Hollywood” i „Irlandczyk”.
Również polski film został nominowany w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny”. Na nagrodę ma szansę „Boże ciało” Jana Komasy. Niestety konkurencja jest duża, bo w tej kategorii jest również nominowany „Parasite”, który zdecydowanie jest faworytem, jak i wspaniała „Karina miodu”. Mimo to trzymamy mocno kciuki.
Całą listę nominowanych znajdziecie poniżej.
Najlepszy film:
„Le Mans ’66”
„Irlandczyk”
„Jojo Rabbit”
„Joker”
„Małe kobietki”
„Historia małżeńska”
„1917”
„Pewnego razu… w Hollywood”
„Parasite”
Najlepsza reżyseria
Bong Joon-ho – „Parasite”
Sam Mendes – „1917”
Todd Phillips – „Joker”
Martin Scorsese – „Irlandczyk”
Quentin Tarantino – „Pewnego razu… w Hollywood”
Najlepszy scenariusz oryginalny
Rian Johnson – „Na noże”
Noah Baumbach – „Historia małżeńska”
Bong Joon Ho, Han Jin Won – „Parasite”
Sam Mendes, Krysty Wilson-Cairns – „1917”
Quentin Tarantino – „Pewnego razu… w Hollywood”
Najlepszy scenariusz adaptowany
Steven Zaillian – „Irlandczyk”
Taika Waititi – „Jojo Rabbit”
Todd Phillips, Scott Silver – „Joker”
Greta Gerwig – „Małe kobietki”
Anthony McCarten – „Dwóch papieży”
Najlepszy aktor:
Antonio Banderas – „Ból i blask”
Leonardo DiCaprio – „Pewnego razu w… Hollywood”
Adam Driver – „Historia małżeńska”
Joaquin Phoenix – „Joker”
Jonathan Pryce – „Dwóch papieży”
Najlepsza aktorka:
Cynthia Erivo – „Harriet”
Scarlett Johansson – „Historia małżeńska”
Saoirse Ronan – „Małe kobietki”
Charlize Theron – „Gorący temat”
Renée Zellweger – „Judy”
Najlepszy film nieanglojęzyczny
„Boże ciało”
„Kraina miodu”
„Nędznicy”
„Ból i blask”
„Parasite”
Najlepszy film animowany
„Zgubiłam swoje ciało”
„Jak wytresować smoka 3”
„Klaus”
„Praziomek”
„Toy Story 4”
Najlepsza aktorka drugoplanowa
Kathy Bates – „Richard Jewell”
Laura Dern – „Historia małżeńska”
Scarlett Johansson – „Jojo Rabbit”
Florence Pugh – „Małe kobietki”
Margot Robbie – „Gorący temat”
Najlepszy aktor drugoplanowy
Tom Hanks – „Cóż za piękny dzień”
Anthony Hopkins – „Dwóch papieży”
Al Pacino – „Irlandczyk”
Joe Pesci – „Irlandczyk”
Brad Pitt – „Pewnego razu… w Hollywood”
Najlepsza muzyka
„Joker”
„Małe kobietki”
„Historia małżeńska”
„1917”
„Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie”
Najlepsza piosenka
„I Can’t Let You Throw Yourself Away” – „Toy Story 4”
„I’m Standing With You” – „Przypływ wiary”
„I’m Gonna Love Me Again” – „Rocketman”
„Into the Unknown” – „Kraina Lodu II”
„Stand Up” – „Harriet”