Oscarowa noc

To była niezapomniana noc dla wielu – po pierwsze „Parasite” Bong’a Joon-ho zdmuchnął konkurencję i to całkowicie, ku zdumieniu nawet samego reżysera. Po drugie, pierwszy raz na Oscarach statuetkę za muzykę zdobyła kobieta. 92. galę otworzył porywający występ Janelle Monáe, która powiedziała: „to jest święto wszystkich tu zgromadzonych, świętujemy wasze sukcesy!” Zajrzyjmy więc za kulisy!

Dla niektórych to były pierwsze Oscary. Nasza ekipa, na czele z Janem Komasą, reżyserem „Bożego ciała” nominowanego w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny”, dzielne pozowała na czerwonym dywanie. Jan już przed galą studził emocje, bo „Boże ciało” miało bardzo silną konkurencję. Na swoim koncie na Facebooku napisał: „Dzisiejsza gala oscarowa to z pewnością miły spektakl, w którym weźmiemy udział z wielką ochotą, ekscytacją i będziemy godnie reprezentować nasz film i nieco po olimpijsku nasz kraj, jednocześnie polując na selfie z kimś znanym. Niemniej najważniejsze dla mnie i dla nas już się wydarzyło!” I to prawda, znaleźć się wśród tak wybitnych twórców to sukces sam w sobie. 

Po raz pierwszy na gali gościła Rebel Willson, która wręczyła statuetkę za efekty specjalne wraz z Jamesem Cordenem, i bardzo specjalnie się do tego przygotowali. Ubrani w stroje kotów, żartowali, że doceniają wkład jaki trzeba włożyć, aby w tej konkurencji wygrać. Statuetka przypadła filmowi „1917”. „Koty” zaś okrzyknięto, już jakiś czas temu, największą porażką filmową roku.

James Corden and Rebel Wilson present during the live ABC telecast of the 92nd Oscars® at the Dolby® Theatre in Hollywood, CA on Sunday, February 9th, 2020.

Zacznijmy od początku. Z Janelle Monáe zaśpiewali goście ceremonii, między innymi Leonardo DiCaprio, czy Brie Larson, ale w refrenie mogli wykazać się wszyscy. Janelle zaśpiewała utwór upamiętniający Freda Rogersa, zaczęła skromnie, aby później dać piękne i emocjonalne show z przesłaniem – mówiła o kobietach w kinie,  o mniejszościach płciowych, co podkreśliła – sama jest osobą queerową. Na hasło, że za mało kobiet jest w kinie, Janelle dostała gromkie oklaski. Jak pamiętacie, niektóre aktorki postanowiły bojkotować ceremonię z powodu tych dysproporcji między kobietami, a mężczyznami. Wśród tych, które miały zostać w domu z kieliszkiem wina w ręce miała znaleźć się  Awkwafina – możecie z nią oglądać „Kłamstewko”. 

Janelle Monáe performs during the live ABC telecast of the 92nd Oscars® at the Dolby® Theatre in Hollywood, CA on Sunday, February 9th, 2020.

Zaraz po występie Janelle, gości przywitali komicy – Chris Rock i Steve Martin, żartując od początku ze swojego statusu: „kiedyś prowadziliśmy tę galę, zobaczcie jak nisko upadliśmy”. Oni zastanawiali się, dlaczego tak mało jest nominacji dla osób czarnoskórych w kinie. To kolejna bolączka, której kino nie może się pozbyć. 

Prawdziwe emocje zaczęły się wraz z wręczaniem statuetek, pierwszą tego wieczór miał okazję odebrać Brad Pitt za rolę drugoplanową w „Pewnego razu…w Hollywood”. W swoim krótkim, 45 sekundowym przemówieniu zdążył podziękować reżyserowi – Hollywood to dzieło Tarantino, jak i grającemu z nim Leonardo DiCaprio. Zaznaczył, że chciałyby, aby branża doceniła bardziej kaskaderów, jako że w filmie grał właśnie kaskadera. Nie mógł też powstrzymać się od żartu na temat amerykańskiego prezydenta. To jego pierwszy Oscar za rolę. 

Regina King presents the Oscar® for Actor In A Supporting Role to Brad Pitt during the live ABC Telecast of The 92nd Oscars® at the Dolby® Theatre in Hollywood, CA on Sunday, February 9, 2020.

To też pierwszy Oscar dla Laury Dern – ona odebrała statuetkę, podobnie jak Pitt, za rolę drugoplanową. Dern wcieliła się w prawniczkę w filmie „Historia małżeńska” Noaha Baumbacha, która bardzo skutecznie, ale w dość makabryczny sposób prowadzi sprawę rozwodową swojej klientki. Warto wspomnieć, że w tym filmie zagrali główne role: Scarlett Johansson i Adam Driver.

Za role pierwszoplanowe Oscary dostali: Renée Zellweger, która powiedziała: „ta nagroda jest także dla Judy Garland” i Joaquin Phoenix, który zagrał Jokera w filmie Todda Philipsa. Phoenix wygłosił płomienną mowę. Zaczął od tego, że nie czuje się lepszy dzięki nagrodzie. „Sława daje wiele, ale najważniejsze to głos, który słychać.” – mówił. Było to jedno z najbardziej poruszających wystąpień wieczoru. 

Joaquin Phoenix accepts the Oscar® for Actor In A Leading Role during the live ABC Telecast of The 92nd Oscars® at the Dolby® Theatre in Hollywood, CA on Sunday, February 9, 2020.

„Myślę, że kiedy mówimy o dyskryminacji ze względu na płeć, o rasizmie, prawach osób queer, czy o prawach zwierząt, to mówimy o walce przeciwko niesprawiedliwości. 

Mówimy o walce przeciwko przekonaniu, że jeden naród, rasa, płeć, czy gatunek ma prawo do dominowania i kontrolowania innych. Myślę, że pozbawiliśmy się więzi z naturą. Wielu z nas jest bardzo egocentrycznych w swoim postrzeganiu świata, i myślimy że to my jesteśmy w centralnym punkcie. Niszczymy więc środowisko naturalne w imię pozyskiwania surowców. Myślimy, że możemy zapładniać krowy, po to żeby rodziły młode i zabieramy im je, mimo że słyszymy ich płacz. Póżniej zabieramy także mleko przeznaczone dla tych cielaków, i wlewamy je sobie do kawy czy płatków. 

Boimy się zmiany, bo myślimy że będziemy musieli coś poświęcić. Ale nasze człowieczeństwo oznacza kreatywność i pomysłowość, możemy znaleźć rozwiązania, które będą dobre dla nas i całego środowiska.

….

Kiedy miałem 17 lat, mój brat powiedział mi: „biegnij na ratunek z miłością, a nastanie pokój.”” 

Phoenix wspomniał również o tym, że sam potrafił być nie do zniesienia i że popełnił wiele błędów, „tym bardziej dziękuję za szansę jaką dostałem” – powiedział. 

Dla Zellweger to kolejny Oscar, i nie było tu dużego zaskoczenia. Za rolę Judy Garland aktorka zdobyła już Złoty Glob, statuetkę SAG i nagrodę BAFTA. Przyjmując Oskara, przypomniała, że Garland mimo swojej olśniewającej kariery nigdy nie została wyróżniona statuetką. 

Największy triumf i największe zaskoczenie sprawił wszystkim Bong Joon-ho i jego „Parasite”. Najpierw, z godnie z przewidywaniami, wygrał Oscara w kategorii: najlepszy film nieanglojęzyczny, pokonując nasze „Boże ciało”. „Teraz mogę się napić!” – powiedział Bong schodząc ze sceny. Zrobił to tylko po to, aby po chwili znaleźć się na niej znowu, tym razem odbierając Oscara za reżyserię – tym samy pokonując takich rywali jak Sam Mendes, czy Martin Scorsese. To nie był jednak koniec niespodzianek, Bong Joon-ho odebrał nagrodę za scenariusz oryginalny i czekał na ogłoszenie najważniejszej kategorii wieczoru, w której też miał nominację. Jednak nikt nie przypuszczał, że „Parasite” ma szansę z takimi hitami jak „1917”, „Joker”, „Irlandczyk”, czy choćby „Historia małżeńska”. „Parasite” został nagrodzony jako najlepszy film roku i to było największe zaskoczenie tej gali. 

Bong Joon Ho and Han Jin Won accept the Oscar® for Original Screenplay during the live ABC Telecast of The 92nd Oscars® at the Dolby® Theatre in Hollywood, CA on Sunday, February 9, 2020.

Jako pierwsza kobieta za muzykę do filmu została nagrodzona Hildur Guðnadóttir – skomponowała ścieżkę dźwiękową do Jokera. Możecie kojarzyć ją również z muzyki do docenionego serialu „Czarnobyl”.  Odbierając Oscara powiedziała: „życzę kobietom, matkom i córkom, które kochają tworzyć muzykę, aby tworzyły. Nasz głos będzie dzięki temu słyszany.”

Hildur Guðnadóttir accepts the Oscar® for Original Score during the live ABC Telecast of The 92nd Oscars® at the Dolby® Theatre in Hollywood, CA on Sunday, February 9, 2020.

#oscary2020


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.