Projektowanie kreatywne/ make me! ŁDF

Kreatywne podejście, ekologia, funkcjonalność w designie…w konkursie make me! wybrano aż sześciu finalistów z różnych stron świata. Nagrodzone w tej edycji projekty pokazują, że młodzi projektanci nie myślą schematami i nie boją się zaryzykować dla słusznych idei. Wśród nagrodzonych projektów znalazły się kukiełki z anomaliami, nowy sposób szkliwienia, czy zestaw przyborów kosmetycznych, który można skompostować. Zaciekawieni? 

Dziś architektura i projektowanie zmieniają się w niebywałym tempie – obok konstrukcji i funkcjonalności, czy piękna, do wyznaczników dobrego projektowania dołącza ekologiczne i prospołeczne podejście. Na naszych oczach technika produkcji i pozyskiwania materiałów przechodzą rewolucję – już wiemy, że mamy ograniczone zasoby, a nasze odpowiedzialne podejście do tworzenia i użytkowania ma znaczny wpływ na środowisko. Młodzi projektanci szukają nowych rozwiązań, które można wykorzystać w większej skali nie przyczyniając się do znacznej degradacji środowiska. Ich pomysły są śmiałe, a czasami wydają się wręcz kosmiczne, podobnie jak jadalna kropla wody „ooho”. 

Niesamowicie było zobaczyć, jak różni projektanci biorący udział w konkursie reagują na to wszystko, co się wokół nich dzieje. Designu nie można oceniać bez kontekstu, a jednocześnie nigdy nie możemy iść na kompromis w kwestii jakości. W tym roku finaliści wykazali się dużą świadomością problemów, z jakimi boryka się obecnie świat i wykorzystali design do komunikowania ich w inspirujący sposób podsumowuje Boaz Katz, projektant From Us With Love, członek jury. 

make me!/ 2020

– Tegoroczna edycja make me! to oczywiście edycja wyjątkowa, która przypadła na czas pandemii. Zgłoszenia były przesyłane już w momencie ogłoszenia lockdownu, co oczywiście miało wpływ na przesłane projekty. Te, które dotyczą zmiany warunków życia podczas pandemii, również się pojawiły i to na dobrym poziomie, z czego się bardzo cieszymy. Od lat widać pewne tematy, które są dla młodych projektantów interesujące, zagadnienia, z którymi chcą się mierzyć, a to, co mnie cieszy w tej edycji, to widoczny postęp w całościowym myśleniu o problemie, próby uwzględnienia wielu zmiennych. Co istotne, nie są to projekty wyłącznie idealistyczne, ale takie, które próbują dokonać pewnej zmiany, nawet bardzo małymi krokami. Widzimy kilka mocnych trendów, które prawdopodobnie będą kontynuowane w kolejnych latach, to między innymi działania związane z wdrożeniem ekonomii cyrkularnej, z recyklingiem odpadów, z dbaniem o to, aby minimalizować zużycie zasobów nieodnawialnych. Przybywa również takich projektów, które poruszają ważne tematy społeczne, widzimy, że projektowanie staje się również pewnego rodzaju sposobem komunikacji, projekty nie są wyłącznie użytkowe – opisuje tegoroczny konkurs Michał Piernikowski.

Na pierwszym miejscu wyróżniono projekt Eléi Nouraud, Jamesa Darta oraz Loli Buades (Francja) z kolektywu projektantów OnMateria. Zaprojektowali oni kompostowalny zestaw przyborów kosmetycznych, który po zużyciu można przetworzyć na zieloną energię. „The Green Box” został wykonany z ekologicznych odpadów rolnych. 

The Green Box/ OnMateria

Wyroby ceramiczne stały się wyjściem do projektu Seok-hyeon Yoona (Korea Południowa), który postanowił poszukać alternatywy dla utartych i powszechnie stosowanych metod w szkliwieniu – składniki szklane wykorzystywane do szkliwienia uniemożliwiają recykling naczyń. “Ott / Another paradigmatic ceramic” wykorzystuje do szkliwienia żywicę koreańską, która umożliwia recykling, dając możliwość ponownego wykorzystania surowców. Seok-hyeon Yoona otrzymał drugą nagrodę make me!

Na trzecim miejscu wyróżniono trzy projekty – „Anomals”, projekt Einav Ben-Asher (Izrael), to kukiełki z których każda choć kolorowa i piękna wyróżnia się przede wszystkim anomalią – wadą spowodowaną chorobą lub urazem. „Anomals” ma pokazać, że w świecie jest miejsce dla wszystkich, uczyć empatii, akceptacji i zrozumienia od najmłodszych lat. 

Anomals/

Tobias Trübenbacher (Niemcy) w swoim projekcie „Ignis” zamienia ciepło w energię elektryczną, która zostaje zmagazynowana, i może zostać użyta w razie potrzeby. „Ignis” jest odpowiedzią na takie problemy jak brak stałego dostępu do elektryczności i jej niezrównoważone wykorzystywanie. 

Ignis/

Helena Wierzbowska i Agnieszka Cieszanowska (Polska) zaprojektowały meble balkonowe – funkcjonalne i dopasowane do niewielkich metraży wielkomiejskich balkonów. 

na balkon!/

Tak werdykt jury uzasadnia Jerzy Porębski: Wiele projektów nadesłanych na konkurs make me!, głównie młodych projektantów, to idee, które przyjmują materialną postać. Podejmują oni ważne dla nas wszystkich tematy, problemy ekologiczne, równości, czy stosunku do zwierząt. Widać zaangażowanie projektantów i równocześnie bezradność całego naszego środowiska. Czasem te projekty przybierają postać manifestów, a czasem projektów edukacyjnych, zwiększających społeczną świadomość. Często widać, że nie są to projekty jeszcze gotowe do wdrożenia, że jest tam wiele niewiadomych, jeśli chodzi o produkcję, czy możliwość wejścia na rynek. Natomiast “The Green Box” to już nie tylko idea, jeśli chodzi o działania proekologiczne, ale wyjątkowo dobrze znaleziony problem i obszar projektowy, a także mądrze i z dużą wrażliwością przeprowadzony cały proces projektowy oraz profesjonalne przygotowanie do wdrożenia. Gdy spojrzymy na cały przemysł turystyczny, na setki tysięcy hoteli na całym świecie, na te wszystkie jednorazówki, to nagle zdajemy sobie sprawę, że miliony tych przedmiotów wyrzucanych jest codziennie do kosza i ujawnia nam się rzeczywista skala tego zjawiska. Jeśli pojawia się projekt, który ten problem może choć w jakiejś części rozwiązać, to znaczy, że taki wysiłek projektowy warto podejmować. Nagrodzony “The Green Box” to bardzo dobrze zaprojektowany zestaw dla sieci hotelowych, choć dość skromny i nie tak spektakularny, zasługuje na pierwszą nagrodę i należy go promować, również ze względów edukacyjnych. – tak werdykt jury uzasadnił Jerzy Porębski. 

W tej edycji przyznano również nagrodę specjalną za projekt materiału tekstylnego stworzonego z pyłu marmurowego, który jest produktem ubocznym obróbki marmuru. Nagroda trafiła do Franceski Pievani i Alice Zantedeschi (Włochy) ze startupu Fili Pari.

The lightness of marble//

Na szczególną uwagę zasługuje sam pomysł, czyli nietypowe wykorzystanie odpadów marmurowych do produkcji tkanin. Materiał tekstylny na bazie proszku marmurowego ma przy tym znakomite właściwości praktyczne i estetyczne, urzeka pięknymi barwami i fakturami, jest odporny na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne, a przy tym pozwala skórze oddychać. Sam fakt, że możemy założyć na siebie miłe w dotyku i efektowne ubranie z marmuru, jest czymś nietuzinkowym! Co ważne, produkcja tkaniny odbywa się przy pełnym poszanowaniu zasad ekologii. Odpady marmurowe nie są marnowane, tylko zyskują drugie życie. Dbamy więc o naturalny, piękny surowiec, którego złoża są w końcu ograniczone. Gospodarka o obiegu zamkniętym to ważny trend, który należy wspierać, promować i upowszechniać. Wszystko to skradło nasze serca i przekonało nas do przyznania nagrody właśnie temu projektowi – tłumaczy Sylwia Lasota, kierowniczka ds. sprzedaży i marketingu INTERPRINT Polska.

„make me!to międzynarodowy konkurs wzorniczy, otwarty na projektantów młodego pokolenia, pozwalający na dużą swobodę tworzenia. To jedno z najbardziej innowacyjnych wydarzeń w dziedzinie projektowania w Europie i kluczowy element Łódź Design Festival. Dedykowany wszystkim, których do procesu projektowego zapala impuls wywołany dostrzeżeniem potrzeby lub problemu. W make me! nagradzane są również projekty eksperymentujące z materiałem czy poszukujące nowych interpretacji dotychczasowych funkcji przedmiotów.”*

W tym roku do konkursu przystąpiło aż 268 projektów z 23 krajów. Z całej puli jury wybrało 22 najlepsze, które walczyły o nagrody pieniężne. W skład międzynarodowego jury weszli: Agnieszka Jacobson-Cielecka (SofFU SWPS), Czesława Frejlich (ASP w Krakowie), Boaz Katz (Form Us With Love), Szymon Hanczar (Hanczar Studio), Luca Nichetto (Nichetto Studio), Agata Nowotny (m.in. projekt Zasoby), Mariusz Włodarczyk (ASP w Łodzi), Jerzy Porębski (ASP w Warszawie), Maurizio Burrato (INTERPRINT Polska) oraz Michał Piernikowski (Łódź Design Festival).


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.