Czy ubierzesz sukienkę wyprodukowaną ze śmieci?

Jeszcze niedawno przełomem było wyprodukowanie butów z odpadów plastikowych. Dziś możemy ubrać się w sukienki, które w całości produkowane są z odpadów…do ich produkcji wykorzystuje się nie tylko plastik, ale i pulpę drzewną, czy fusy po kawie. H&M całkiem niedawno zaprezentował Looop – maszynę, która daje drugie życie naszym starym rzeczom. Looop jest jeszcze w fazie testów, ale H&M idzie za ciosem i wypuszcza kolejną kolekcję Conscious. Pełno w niej pięknych sukienek.

„To jest rok zupełnie inny od pozostałych, więc zamiast patrzeć w przeszłość w poszukiwaniu inspiracji, my patrzymy na tu i teraz i szukamy wartości w rzeczach, które już z nami są. Patrzymy na rzeczy, które często są pomijane i zadajemy sobie pytanie: czy możemy chodzić ubrani w śmieci? Czy odpady mogą być piękne? I szybko zdaliśmy sobie sprawę, że jesteśmy zakochani w takiej możliwości. Dlatego każda rzecz w najnowszej kolekcji Conscious Exclusive jest wykonana z odpadów.” – możemy przeczytać na stronach H&M’u.

Wykorzystywanie nowych technologii i pozyskiwanie nowych surowców z odpadów to nie tylko najważniejszy trend w modzie XXI, to odpowiedzialność za losy naszej planety. Moda jak żaden inny przemysł generuje wiele odpadów, a procesy chemiczne i obróbka materiałów to jedno z największych zagrożeń biologicznych dla życia. I tak jak odpowiedzialność leży po stronie producentów, tak samo my jako konsumenci musimy się zmienić. Zbyt dużo kupujemy rzeczy zbyt niskiej jakości i zbyt szybko się ich pozbywamy. Sama znam wiele osób, które wyrzucają rzeczy nie odrywając od nich metki, czy rzeczy po pierwszym praniu. 

Dlatego szczególnie ważne jest, że tak duże marki jak H&M pracują nad ulepszeniem swojej produkcji na każdym etapie. Od wykorzystania surowców naturalnych i odpadów, po produkcję „on demand”, czyli produkcję nastawioną bezpośrednio na klienta i związaną z jego aktualnym oczekiwaniem. 

„Chcieliśmy poruszyć wszystko w posadach – wykorzystać całą naszą kreatywność na rzecz mody zrównoważonej – skupić się na odpadach. W rezultacie stworzyliśmy kolekcję wykonaną z pięknych materiałów wyprodukowanych…właśnie z odpadów. Pracując nad takim wspaniałym przedsięwzięciem i mówiąc do naszych klientów językiem piękna, mamy nadzieję, że oni również docenią i zrozumieją, że odpady mogą w przyszłości zastąpić współczesne materiały i stać się częścią mody.” – mówi Ann- Sophie Johansson, dyrektor kreatywna H&M.   

Conscious Exclusive to materiały pozyskane z recyklingu, które dały drugie życie rzeczom, które trafiłyby do kosza. Ale to również materiały takie jak Naia™ Renew, który przypomina najlepszej jakości jedwab, a jest mieszanką pulpy drzewnej i plastiku. W najnowszej kolekcji premierę miał również materiał Hemp Biofibre™, pozyskiwany z odpadów po produkcji konopii oleistej. 

Każdy kto patrzy na stylizacje Conscious Exclusive nie może uwierzyć, że wykonane są z odpadów. Sukienka z kwiatami 3D, która z powodzeniem mogłaby być wykorzystana przez gwiazdy jako kreacja na galę. Piękne koszule pokryte kwiecistym printem. Marynarka i spodnie w których spokojnie można poprowadzić spotkanie biznesowe. Podstawowe elementy kobiecej garderoby, które robią efekt łał podwójnie. Piękne i ekologiczne. Conscious Exclusive to również garderoba męska – panowie znajdą w kolekcji marynarkę, spodnie, koszule, a nawet muszkę. 

Kolekcja już niedługo będzie dostępna na hm.com


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.