Czytasz? Czytam!/ nowości książkowe – jesień 2020

Nic tak nie odpręża jak czytanie, nie ma się więc co zastanawiać, trzeba poszukać wygodnego i cichego miejsca, ciepłego kocyku i idealnej książki. Wśród nowości wydawniczych mamy nową książkę naszej noblistki Olgi Tokarczuk, która szuka w świecie czułości. Jessica Bruder i Bartosz Gardocki ruszają w drogę, żeby bliżej się przyjrzeć ludziom i życiu, bo to jak żyjemy my sami, to tylko malutki fragment naszej rzeczywistości. Warto zwrócić uwagę na doświadczenia innych, a świat może nas jeszcze mocno zaskoczyć. Najnowsza książka Joanny Bator to odkrywanie historii rodzinnych, tak różnych i barwnych jak kwiaty zdobiące okładkę „Gorzko, gorzko”. Na koniec coś dla tych wszystkich, którzy skończyli już najnowszy sezon „The Crown” – książki Roberta Lacey’a, który zabiera nas za historyczne kulisy.

1/ Czuły narrator/ Olga Tokarczuk

Wyjątkowe zaproszenie za kulisy własnej twórczości i opowieść o współczesnym świecie – pierwsza książka Olgi Tokarczuk po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla

Laboratorium powstających tekstów, książek, bohaterów. Proces żmudnych, ale i fascynujących poszukiwań. Eksplozje wyobraźni. Podążanie za logiką rodzącej się fabuły i za wewnętrznym światem bohaterów, odkrywanie ich motywacji, światopoglądów. Odsłanianie pasjonujących historii, ale też opowieść o lekturach i osobistych doświadczeniach. Wytrwałe dążenie do tego, by rozumieć nieskończone zróżnicowanie i skomplikowanie świata.

Dwanaście wyselekcjonowanych, najważniejszych esejów i wykładów, dzięki którym możemy zajrzeć za kulisy twórczości Olgi Tokarczuk. Teksty kluczowe i premierowe. W tym szeroko komentowana mowa noblowska.

Olga Tokarczuk zaprasza do świata emocji, również swoich własnych. W centrum stawia czułość i gniew jako siły, które się uzupełniają i napędzają wzajemnie. „Czułość to wejście w relację z kimś, kto nie jest mną, oparte na współodczuwaniu, dzieleniu się, rozumieniu i bezwarunkowej akceptacji. To także, a może przede wszystkim, przeczucie, że dzielimy wspólny los, zatem czułość wzbogaca też tego, kto ją odczuwa.” – powiedziała Tokarczuk w rozmowie z GW. Wydaje się, że czułości potrzebujemy dziś jak powietrza, warto więc jej poszukać w relacjach z innymi ludźmi, ale i w sobie, a świat wyda się nam lepszym miejscem.

2/ Nomadland. W drodze za pracą/ Jessica Bruder

Ich oszczędności wyparowały po kryzysie w 2008 roku lub z powodu różnych życiowych wypadków. Zamiast przejść na zasłużoną emeryturę, żegnają się z wygodnym życiem przedstawicieli klasy średniej, które wiedli dotąd. Sprzedają domy, bo nie mogą ich już utrzymać, przesiadają się do kamperów, przyczep, vanów czy pikapów i ruszają w drogę. Jeżdżą od stanu do stanu w poszukiwaniu dorywczej pracy – na kempingach, przy zbiorach owoców i warzyw, w centrach logistycznych Amazona.

Dla wielu firm to pracownicy doskonali. Są wytrwali, odpowiedzialni, doświadczeni, bardzo zdeterminowani. Przywożą ze sobą cały swój dobytek, zmieniając postoje przyczep w efemeryczne miasteczka robotnicze, które pustoszeją, kiedy kończy się praca. Nigdzie nie zostają wystarczająco długo, żeby stworzyć związek zawodowy.

Niektórzy uważają ich za bezdomnych, ale koczownicy nowej ery nie lubią tej łatki. Mówią o sobie: bezmiejscowi. Twierdzą, że wyrwali się z niewoli czynszów, świadomie wypisali z zepsutego, demoralizującego systemu. Wielu nauczyło się cieszyć nową wolnością. Nawiązują przyjaźnie, dzielą się doświadczeniami, pomagają sobie nawzajem.

Jessica Bruder rusza w podróż, za tymi którzy wiodą koczownicze życie. Część z tych osób wybrała swój los, część została zmuszona do podjęcia takiej decyzji. Bez względu na to, jakie były okoliczności znalezienia się w przyczepie kempingowej na osiedlach dla „bezmiejscowych”, życie toczy się dalej. „Nomadland” to opowieść pełna emocji, a jej sercem są ludzie. Ci którzy są często poniżani i nie mają praw, ci którzy są wykorzystywani do pracy na stanowiskach, gdzie pensje są głodowe. Mimo okoliczności nomadzi szukają swojego miejsca i szczęścia, ciesząc się z małych rzeczy.

Na podstawie reportażu Burder, Chloe Zhao nakręciła film. „Nomadland” ma mieć premierę w styczniu 2021 roku.

3/ Kurs na ulicę Szczęśliwą/ Bartosz Gardocki

Bartosz Gardocki po pięciu latach rzucił pracę w agencji public relations, żeby spełnić swoje marzenie – zostać taksówkarzem. Jego pasażerami są między innymi: Hanna Krall, Tomasz Stańko, Zbigniew Wodecki, Rafał Trzaskowski, ale i sprzedawca skarpet spod Dworca Centralnego, powstaniec warszawski, lewicowy baron, pan Marek, który odwiedza prostytutki, niewidomy o nazwisku Drakula, sfrustrowana matka…

W książce „Kurs na ulicę Szczęśliwą” taksówka jest jak konfesjonał, a jej kierowca jak spowiednik.  
 
Tych kilkanaście minut intymności przypomina jazdę windą z obcym człowiekiem. Kierowca i pasażer są skazani na swoje towarzystwo, czują nawzajem swój zapach. Niektórzy nie patrzą taksówkarzowi w oczy, traktują go jak maszynę, do której wrzucili monetę, nic nie mówią. Inni mówią bez przerwy. „Wiem dużo. Czasami wiem rzeczy, których wolałbym nie wiedzieć. Wiem kto z kim, kiedy, za ile, kto kogo, kto komu, czy było dobrze, czy źle, czy będzie jeszcze raz. Słucham ludzi. Jezu, tylu ludzi… Przez tych pięć lat w najlepszym zawodzie świata w mojej taksówce siedziało z piętnaście tysięcy osób”.

Moment, kiedy trzaskają drzwi od taksówki musi być dla kierowcy pełny napięcia – ot, ktoś o kim nie ma bladego pojęcia właśnie się znalazł w jego przestrzeni. Można dodać, że intymnej, bo osiem godzin siedzenia za kierownicą daje poczucie własności miejsca. I tak jak zauważa Gardocki, jedni nie mówią nic, drudzy bezpardonowo rozgaszczają się ze swoim życiem na tylnej kanapie pojazdu. Te kilka minut drogi z miejsca A do B, to może być jazda bez trzymanki, gdzie poznajemy pikantne szczegóły z życia innych, ale to mogą być również rozmowy na poziomie – o kulturze, o polityce, o tym co aktualne i ważne.

4/ Gorzko, gorzko/ Joanna Bator

„Gorzko, gorzko” to opowieść o pragnieniu miłości i wolności, które dojrzewa w życiu i marzeniach czterech pokoleń kobiet. Dlaczego Berta popełniła zbrodnię? Kiedy Barbara nauczyła się tak dobrze rzucać nożem? Dlaczego Violetta otworzyła wek Pandory i co w nim było? Czy Kalinie uda się poznać prawdę? Historię Berty, Barbary i Violetty opowiada Kalina, która w Wałbrzychu, Unisławiu Śląskim i Sokołowsku odnajduje brakujące fragmenty rodzinnej historii i zszywa je w całość. Mozolnie rekonstruując pamięć swej naznaczonej traumą rodziny, mierzy się zarazem z własną miłosną utratą.

Joanna Bator, laureatka nagrody Nike wraca z książką o kobietach. „Gorzko gorzko” to rodzinna saga rozpisana na pokolenia, gdzie poskładane historie poszczególnych bohaterów tworzą porywająco życiową całość. Główna osią opowiadania jest poszukiwanie prawdy, szczęścia i wolności przez Kalinę – jedną z bohaterek, która staje się narratorem. W tle Bator umieszcza bliski jej Dolny Śląsk i Wałbrzych.

5/ The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu 1 i 2/ Robert Lacey

Odkryj sekrety brytyjskiej korony za zamkniętymi drzwiami Pałacu Buckingham i 10 Downing Street.

Gdy Wielka Brytania wyszła z cienia wojny, Elżbieta II stanęła przed wielkimi wyzwaniami – nie tylko politycznymi, ale też osobistymi. Na przestrzeni lat wspięła się na wyżyny determinacji i wykazała niezwykłą siłą oraz niezłomnością, walcząc o dobre imię królestwa.
Robert Lacey – konsultant historyczny twórców „The Crown” i biograf królewskiego dworu opisuje wczesne lata panowania Elżbiety II. Jego książki są przepełnione fascynującymi historiami, które są rozwinięciem serialowych wątków oraz ekskluzywnymi fotografiami.

W pakiecie znajdują się: Tom I: „The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu. Elżbieta II, Winston Churchill i pierwsze lata młodej królowej”/ Tom II: „The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu. Afery polityczne, królewskie bolączki i rozkwit panowania Elżbiety II”

Idealna propozycja dla fanów serialu „The Crown”, dla wszystkich którzy ciągle nie mają dość brytyjskiej etykiety królewskiej i z chęcią zajrzą za kulisy powstawania kolejnych epizodów. Oprowadza Robert Lacey – historyk, który przybliża historię Windsorów serialowym twórcom, i dzieli się swoją wiedzą z czytelnikami. Podobno wiele osób z instynktem łowcy szukało w źródłach historycznych odpowiedzi na pytanie, które z serialowych wątków mają pokrycie w rzeczywistości. Oto szansa na znalezienie odpowiedzi i jednocześnie zgłębienie wiedzy o rodzinie królewskiej.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.