Mango świętuje nadchodzący Dzień Kobiet specjalną kolekcją z malunkami Any Leovy. Kobiece, kolorowe sylwetki nadrukowane na t-shirtach to hołd nie tylko dla kobiecego ciała, ale kobiecości w ogóle. Ta kapsułowa kolekcja wesprze działania fundacji działającej na rzecz kobiet z obszarów wiejskich Indii. „Nasz głos jest silny, ale głosy nas wszystkich razem brzmią mocniej. Właśnie dlatego w marcu dołączamy do globalnego ruchu na rzecz równości i praw kobiet” – deklaruje marka.
To mała, kapsułowa kolekcja z wizerunkami kobiet stworzonymi przez Anę Leovy, artystkę odnoszącą się w swojej twórczości do sztuki meksykańskiej. Leovy maluje kobiece ciała, przyrodę, scenki z życia, sny, posługując się mocnymi, wyrazistymi kolorami. Jej wizerunki są abstrakcyjne, lekkie, radosne. Leovy dla Mango stworzyła trzy scenki – Kobietę na sofie, Summer i Storytelling. Wszystkie trzy przepełnione są kobiecością i siostrzeństwem. Leovy w kobietach dostrzega zarówno siłę jak i wrażliwość, a jej obrazy są emanacją jej emocji i stanów ducha. W rozmowie dla Mango artystka opowiada o tym, jak ważna jest współpraca, kreatywność i pozytywne podejście do życia i sztuki.

„Co oznacza dla Ciebie ta kolaboracja z okazji Dnia Kobiet?
Ana Leovy: Zarówno w mojej twórczości, jak i w moim życiu inspiruje mnie dualizm siły i wrażliwości prezentowany przez kobiety. Możliwość uczczenia ich dzisiaj za pomocą moich obrazów jest dla mnie czymś wyjątkowym. Mango jest marką, którą podziwiam od dłuższego czasu, i czuję się zaszczycona możliwością złożenia hołdu kobietom i wsparcia walki o równość płci poprzez tę kolaborację.
Kolory i kształty malowanych przez Ciebie postaci ukazują prawdziwą różnorodność ras i ciał. W jaki sposób sztuka może przyczynić się do wzrostu tolerancji w społeczeństwie?
Ana Leovy: Jedną z najwspanialszych mocy sztuki jest jej zdolność do wywoływania uczuć, wzbudzania i pielęgnowania ciekawości. W dzisiejszych czasach żyjemy w stanie odrętwienia, oddzieleni od naszego otoczenia, więc ta zdolność odczuwania jest niezwykle ważna. Odnajdując tę więź, budzimy emocje, które zmuszają nas do refleksji, popychają do dialogu i podejmowania działań, które powodują zmiany. Sztuka tworzy wspólnotę i więź bez patrzenia na płeć, narodowość, kolor skóry czy religię. Pozwala nam przeżywać jednakowo, zrozumieć odmienne rzeczywistości, kwestionować i oceniać krytycznie ruchy społeczne z teraźniejszości i przeszłości. Myślenie o bardziej tolerancyjnym świecie bez uwzględnienia sztuk pięknych wydaje mi się prawie niemożliwe. Wspieranie kreatywności i wyobraźni ma fundamentalne znaczenie, abyśmy stali się bardziej świadomi naszego świata i jego mieszkańców.
Twoja twórczość miesza prawdziwe życie z wyobraźnią. Jaką naukę wyciągasz i jaką inspirację znajdujesz w tych trudnych czasach, w jakich teraz żyjemy?
Ana Leovy: Strach, więź, niesprawiedliwość, strata, nadzieja i ludzka wytrwałość nauczyły mnie, że malowanie jest ucieczką, która pozwala mi opuścić te cztery ściany i udać się dokądkolwiek. Dzisiaj inspiruje mnie to, co utraciliśmy przed kilkoma miesiącami: wolność poruszania się po świecie i kontakt fizyczny z ludźmi. Każda strata wiąże się z żałobą, a sztuka pomogła mi przetłumaczyć tę huśtawkę nastrojów i przetrwać ją. W tych czasach widzimy i słyszymy głównie negatywne rzeczy, dlatego chcę przekazać optymistyczne przesłanie, w którym nostalgia na przeszłością zmotywuje nas do stworzenia lepszej przyszłości.”*



„Całość dochodów z tej kolekcji zostanie przekazana Fundacji im. Vicentego Ferrera: organizacji pozarządowej, która wspiera rozwój kobiet na obszarach wiejskich na południu Indii. Fundacja działa w tym azjatyckim kraju od ponad 50 lat z misją stworzenia bardziej sprawiedliwego, egalitarnego i zrównoważonego społeczeństwa. Celem programów prowadzonych przez Fundację, które Mango wspiera stale od 2005 roku, jest wspieranie emancypacji, samodzielności i przywództwa kobiet wewnątrz swoich społeczności.” – można przeczytać na stronie marki.
*fragment wywiadu udzielonego przez Leovy dla Mango
Z okazji tego „swieta” napisalem kiedys pare slow prawdy 🙂
https://miziol.wordpress.com/2013/03/08/ciaza-pozamaciczna-2/
PolubieniePolubienie