Z czułości do świata/ Docs Against Gravity w kolejnych miastach i w internecie

Podczas konferencji prasowej 17. edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity poznaliśmy największe hity festiwalu, pierwsze filmy zakwalifikowane do Konkursu Głównego o Nagrodę Banku Millennium (Grand Prix) oraz tytuły, które powalczą o nagrody w organizowanym po raz pierwszy Konkursie Polskich Filmów Dokumentalnych. W tym roku festiwal odbędzie się w aż siedmiu miastach! Dzięki współpracy z Kinem Muza do festiwalowych miast dołączył Poznań. W tym roku festiwalowym hasłem jest „Z czułości do świata”, zaczerpnięte z noblowskiej przemowy Olgi Tokarczuk.  

Festiwal hybrydowy

17. edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity odbędzie się po raz pierwszy w formie hybrydowej. Na początku września ruszy edycja kinowa w siedmiu miastach. W Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu, Lublinie i Bydgoszczy festiwal potrwa od 4 do 13 września, zaś w Gdyni od 9 do 18 września. Następnie od 19 września do 4 października część filmów z tegorocznego programu widzowie będą mogli zobaczyć online. Zwieńczeniem festiwalowego szaleństwa będzie projekt edukacyjny „Podłącz się. Kino dokumentalne online” obejmujący bezpłatną prezentację kilkunastu filmów, który został dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach projektu Kultura w sieci, i który zostanie zaprezentowany w październiku. Organizując festiwal hybrydowy, organizatorzy zapewniają dotarcie kultury filmowej do wszystkich zainteresowanych, bez ograniczeń wynikających z miejsca zamieszkania czy niepełnosprawności. 

Konkurs Główny o Nagrodę Banku Millennium (Grand Prix)

W tegorocznym Konkursie Głównym zostanie zaprezentowanych 13 filmów z całego świata. Wśród ogłoszonych do tej pory tytułów znalazły się: nominowany do Oscara film opowiadający o sytuacji ludności w Aleppo, czyli „Dla Samy” (For Sama) w reżyserii Wada Al-Kateab i Edwarda Wattsa. Wzruszająca historia pani Joli, która po latach uwolniła się z toksycznego związku i chce rozpocząć życie na nowo w „Lekcji miłości” (Lessons of Love) w reżyserii Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei. Zmontowany wyłącznie z materiałów archiwalnych film „Pogrzeb Stalina” (State Funeral) w reżyserii wybitnego twórcy współczesnego kina Siergieja Łoźnicy, który odkrywa przed widzami absurdy totalitaryzmu. Z kolei w „Bliznach” (Scars) reżyserkaAgnieszka Zwiefka pokazuje życie dziewczyny, która kiedyś walczyła w Tamilskich Tygrysach, a teraz stara się odnaleźć po odejściu z organizacji terrorystycznej. O życiu Kubańczyków opowiada w swoim najnowszym filmie „Epicentrum” (Epicentro) wybitny twórca kina dokumentalnego Hubert Sauper. Eliza Kubarska pokazuje z kolei w „Ścianie cieni” (The Wall of Shadows) wyprawę najlepszych himalaistów na niezdobytą do tej pory wschodnią ścianę jednej z ostatnich świętych gór Szerpów, Kumbhakarny.

Sponsorem Nagrody Banku Millennium w Konkursie Głównym od 2006 roku jest Bank Millennium. W 2016 roku Bank Millennium objął patronat tytularny nad wydarzeniem.

Po raz pierwszy w tym roku: Konkurs Polskich Filmów Dokumentalnych i Konkurs dla Najlepszego Debiutu

Każdego roku w programie Millennium Docs Against Gravity pojawiają się doskonałe filmy polskie, które często zostają również zakwalifikowane do Konkursu Głównego. W tym roku chcemy zwrócić uwagę na niezwykłą jakość kina polskiego i różnorodność tematów, których dotykają twórcy filmowi. Dlatego organizujemy po raz pierwszy w historii Konkurs Polskich Filmów Dokumentalnych. Do konkursu zostało zakwalifikowanych 11 tytułów, które mają szansę na dwie nagrody – Nagrodę dla Najlepszego Polskiego Filmu oraz Nagrodę za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim od studia postprodukcyjnego Smakjam. W tym roku tytułami w konkursie są: „Skandal. Ewenement Molesty”, reż. Bartosz Paduch; „Tego nie da się wyreżyserować”, reż. Dorota Wardęszkiewicz, Piotr Stasik; „Lekcja miłości”, reż. Małgorzata Goliszewska, Katarzyna Mateja; „Ściana cieni”, reż. Eliza Kubarsk;, „Blizny”, reż. Agnieszka Zwiefka; „Powiedz tak lub nie”, reż. Paweł Hejbudzki; „Jeszcze zdążę”, reż. Aleksandra Kutz; „Tony Halik”, reż. Marcin Borchardt; „Wieloryb z Lorino”, reż. Maciej Cuske; „Między nami”, reż. Dorota Proba oraz „Z wnętrza”, reż. Cezary Grzesiuk, Tomasz Szwan, Krystian Kamiński. 

Nowością na festiwalu jest także Konkurs dla Najlepszego Debiutu. Oto wybrane filmy, które wezmą udział w Konkursie: „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza” (Earth is Blue as an Orange), reż. Iryna Tsilyk, „Lekcja miłości” (Lessons of Love), reż. Małgorzata Goliszewska, Katarzyna Mateja, „Poza ringiem” (Ringside), reż. Andre Hormann, „Influencer. W pogoni za lajkami” (Jawline), reż. Liza Mandelup.

Tegoroczny plakat stworzyła Marta Lissowska, jest on kolażem złożonym z trzech kobiecych twarzy z filmów, których polskie premiery odbędą się podczas festiwalu we wrześniu: „Kobieta” Yanna Arthusa-Bertranda i Anastazji Mikowej, „Co nas nie zabije” Alexe Poukine oraz „W obiektywnie popkultury” Luki Severiego. Zręczne oko wypatrzy usta samej Bardotki.

źródło: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/homepage


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.