Mela Koteluk i Kwadrofonik w astronomicznym stylu interpretują Baczyńskiego

Na początku roku Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło do rozmów nad płytą Melę Koteluk i zespół Kwardrofonik. Do obchodów rocznicy powstania nie było dużo czasu, ale muzycy chętnie podjęli się współpracy i tak powstała „Astronomia poety. Baczyński”. Płyta rozpisana na poezję, która porywa i uwodzi słowami Kamila Krzysztofa Baczyńskiego, głosem Meli Koteluk i muzyką w wykonaniu zespołu Kwadrofonik.

„Astronomia poety” jest pod wieloma względami wyjątkowa. To kolejna pandemiczna płyta, nagrywana w zaciszu domowego studia, próba zgrania głosu z muzyką na odległość. Mela Koteluk po raz pierwszy współpracowała z zespołem Bartłomieja Wąsika. Spotkań było niewiele, bo praca zaczęła się pod koniec marca, a locdown nastąpił w jego połowie. W tym niepokojącym momencie historii powstały piosenki, oparte na poezji powstańca, gdzie jest i śmierć i przelewanie krwi. W „Astronomii” poezja Baczyńskiego jest lekka, bardziej optymistyczna – jak mówi Mela Koteluk: „znalezienie wierszy jasnych, dających nadzieję nie było takie trudne, bo jest ich wiele.”

„Od samego początku przyświecała nam intencja, by pokazać Baczyńskiego jako pacyfistę i mistyka, człowieka zakochanego w życiu. Zdołaliśmy odtworzyć czyste i jasne oblicze Krzysztofa oraz zwrócić uwagę na niezwykłą wrażliwość i uniwersalność jego twórczości. Zdaje się, że jego błyskotliwe spostrzeżenia na temat świata i ludzi wynikały bardziej z wybitnego zmysłu obserwacji i intuicji niż z doświadczenia życiowego, które zostało tak wcześnie przerwane” – mówią artyści.

Ciężkość przełamują również dźwięki. Kwadrofonik pokusił się o eksperymenty z syntezatorem, wibrafonem i marimbą. Na nagraniach słychać też na przykład szelest muszelek, choć ciekawych dźwięków jest tu dużo więcej. 

Mela również dodała „Astronomii” swojego uroku. Jej lekko zachrypnięty, przeciągający głos nic się nie zmienił i cały czas pozostaje tak samo wyjątkowy i urzekający. Jej interpretacja „Pieśni o szczęściu”, którą wykonała z Czesławem Mozilem pozostaje jedną z piosenek mocno chwytających za serce. Myślę, że jest najczęściej udostępnianą piosenką przy okazji rocznicy 1 sierpnia. Znają ją przede wszystkim młodzi, 20, 30 latkowie, ale znają ją również dzieci.

Mela Koteluk przyznaje, że sprawiło jej radość nagrywanie tej płyty. „Chciałabym, żeby młodzi poznali Baczyńskiego i jego poezję” – mówiła w wywiadach. Płyta jest również szczególna pod względem oprawy graficznej. Na okładce i w książeczce umieszczono rysunki Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Mało osób zdaje sobie sprawę, że chłopiec z głową opartą o broń z jednego ze zdjęć powstańczych, chciał zdawać na Akademię Sztuk Pięknych, stąd być może efekt plastyczności opisów w jego poezji.  

Dzięki Empikowi będziecie mogli uczestniczyć w spotkaniu z artystami. Spotkanie odbędzie się 4 sierpnia o godzinie 18.00

Wspólnie z Warner Music Poland i Going. zapraszamy na spotkanie z cyklu #premieraonline z okazji premiery albumu „Astronomia Poety. Baczyński”. Naszymi gośćmi będą Mela Koteluk oraz członkowie zespołu Kwadrofonik, rozmowę poprowadzi Agnieszka Szydłowska. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.

LINK DO WYDARZENIA FB: https://www.facebook.com/events/2669237433392913/


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.