Co między okładkami piszczy?/ nowości książkowe

Jesień zapowiada się na bogato, jeśli chodzi o nowości książkowe. Czy to przez covid, tyle premier skumulowało się akurat teraz? Bardzo możliwe. Dla czytelników szykuje się prawdziwa uczta. 

Zacznijmy od porywających historii radiowo – osobistych Marka Niedźwieckiego, który jest bohaterem książki „DyrdyMarki”. Książka ta nie mogła ukazać się w bardziej palącym momencie – kryzys radiowej 3 to już nie tylko ploteczki, ale rzeczywistość. Większość znajomych deklaruje, że od teraz ich ulubioną stacją jest Nowy Świat. Mnie zjada ciekawość kogo NŚ pozyska jeszcze w trakcje rozwoju z najbardziej lubianych dziennikarzy – sporo z nich mijałam na korytarzach Polskiego Radia, więc ciekawość podwójna.  

Po raz drugi sięgnęłam po książkę Ronana Farrow. Pierwszy raz czytałam ją w oryginalnej wersji, teraz ukazuje się po polsku nakładem wydawnictwa Czarne. „Złap i ukręć łeb” ma równie mocny podtytuł: Szpiedzy, kłamstwa i zmowa milczenia wokół gwałcicieli. Farrow pisze nie tylko o sprawie Harvey’a Weisteina, który akurat w momencie ukazania się książki został skazany prawomocnym wyrokiem sądu za gwałty, ale również o innych przypadkach wykorzystywania seksualnego. Jego śledztwo, mimo, że uprzywilejowane – jest synem Mii Farrow i Woodego Allena, napotkało mnóstwo przeszkód. Ten dokument to nie tylko wciągająca historia, to dowód na to, w jak zepsutym społeczeństwie przyszło nam żyć i jak bardzo przymykamy oko na krzywdę innych. 

Elena Ferrante powraca nową powieścią – „Zakłamane życie dorosłych”. Po pięciu latach od ukazania się u nas ostatniej części „Genialnej przyjaciółki”, która sprzedała się w milionach egzemplarzy na całym świecie i doczekała się ekranizacji serialowej produkcji HBO, Ferrante zaczyna nową neapolitańską historię od słów:„Dwa lata przed tym, zanim mój ojciec nas zostawił, powiedział matce, że jestem bardzo brzydka”. Wydaje się, że to jedno zdanie wystarczy, żeby rozbudzić naszą wyobraźnię i wciągnąć się w kolejną historię. 

„Jak pachnie deszcz?” – pytają Simon King i Claire Nasir. Jeśli nigdy nie wąchaliście deszczu, to jest to idealna lektura dla Was. Nie tylko dowiecie się ciekawych rzeczy o zjawiskach pogodowych – ja jako osoba, która nigdy nie ogląda pogody, bo zostałam nie raz wystawiona przez telewizyjne i internetowe pogodynki, nie mogłam się oderwać od lektury. Ale też wychodząc z domu po deszczu czujniej będziecie oddychać – polecam wycieczkę do parku lub lasu. 

Przy okazji takich wycieczek trafiłam na inną książkę, nie ma jak książki z polecenia, takie zawsze się sprawdzają. Richard Louv podpowiada dlaczego więź ze zwierzętami jest dla nas ludzi bardzo ważna. Zastanawia się jak to się stało, że nagle w XXI wieku ta ważna więź uległa takiej degradacji i proponuje jak to zmienić. „Kiedy wzywa nas dzicz” to lektura po której zapragniecie wyprzytulać swojego psa, albo udać się na poszukiwania innych zwierząt, być może też i tych bardziej dzikich. 

1/ DyrdyMarki/ Marek Niedźwiecki 

Marek Niedźwiecki po raz pierwszy ujawnia tajemnicę swojego głosu:

 • o życiu na antenie i poza nią,
 • o muzyce i ciszy,
 • o PRL-u i współczesności,
 • o niezwykłych podróżach i zwykłej codzienności.

Marek Niedźwiecki, jeden z najpopularniejszych dziennikarzy muzycznych i być może najwspanialszy głos w historii Polskiego Radia, zaprasza do siebie. Do obejrzenia kolekcji 15 tysięcy płyt, do wysłuchania prywatnej listy płyt wszech czasów, do podróży po ulubionych miejscach na świecie.

Przyzna się do sportowych osiągnięć w jeździe (prawie) figurowej. Ugości nas swoimi popisowymi daniami (legendarne mielone!), a potem na stół wjedzie butelka australijskiego shiraza oraz piwo z mango i zaczną się opowieści bardziej muzyczne. Pan Marek od listy zdradzi, jak czekał w apartamencie paryskiego hotelu Ritz na Madonnę i jak uratował przyjęcie Lionela Richiego. Opowie o swoich wpadkach, momentach absolutnego szczęścia, paraliżującym strachu przed wychodzeniem na estradę i o tym jak zwędził papierosy żonie Davida Bowiego…

To będzie wspaniała uczta. I piękna podróż. Momentami wzruszająca, pełna anegdot, niecodziennych historii i pięknych wspomnień, których przez dziesiątki lat byliśmy świadkami i słuchaczami. I która, mimo starań złych ludzi, trwa nadal…

2/ Złap i ukręć łeb/ Ronan Farrow

W 2017 roku Ronan Farrow, syn słynnej hollywoodzkiej pary, Mii Farrow i Woody’ego Allena, prowadził dziennikarskie śledztwo w związku z przemocą seksualną w Hollywood. Sprawa dotyczyła producenta filmowego Harveya Weinsteina, jednej z najbardziej wpływowych osób w branży. Farrow poznawał kolejne ofiary Weinstaina, jednak to nie ich liczba zbulwersowała dziennikarza – najbardziej szokujące było to, jak wielu ludzi od lat wiedziało o całym procederze i uczestniczyło w jego tuszowaniu lub tolerowało go w milczeniu.

Wkrótce okazało się, że wpływy Weinstaina sięgają daleko poza granice jego filmowego imperium. Telewizja NBC, dla której pracował Farrow, zaczęła rzucać mu kłody pod nogi, a w końcu nakazała przerwanie prac nad reportażem. Dziennikarz i świadkowie, którzy zdecydowali się z nim rozmawiać, byli zastraszani przez prawników producenta i inwigilowani przez zatrudnionych przez niego detektywów oraz agencje szpiegowskie. A kiedy wreszcie reportaż ujrzał światło dzienne, wyszło na jaw, że sprawa Weinsteina to tylko wierzchołek góry lodowej – podobnych do niego było więcej, a sieć powiązań między światem polityki, biznesu i mediów przez lata zapewniała im bezkarność.

Za ujawnienie sprawy Weinsteina Ronan Farrow wspólnie z redakcjami „New Yorkera” i „New York Timesa” otrzymał w 2018 roku Nagrodę Pulitzera.

3/ Zakłamane życie dorosłych/ Elena Ferrante

Po co dorastamy? Kim się stajemy? Do kogo się upodabniamy?

Najnowsza powieść lubianej na całym świecie autorki.

Śliczna buzia dziewczynki o imieniu Giovanna uległa przemianie i zaczęła przypominać szpetną twarz złośliwej kobiety. Ale czy naprawdę? A jeśli tak, to w jakim lustrze trzeba się przejrzeć, żeby odnaleźć samą siebie i siebie ocalić? Poszukiwania nowego oblicza, które zastąpi szczęśliwą dziecięcą buzię, toczą się między dwoma spokrewnionymi biegunami Neapolu, które żywią wobec siebie strach i nienawiść: miastem ze wzgórz, które przybrało maskę wytworności, i tym z dołu, kryjącym się za trywialnością i krzykliwością. Giovanna balansuje między jednym i drugim, upada i się podnosi, zdezorientowana, bo tak na dole, jak i na górze nie znajduje ani odpowiedzi, ani ratunku.

4/ Jak pachnie deszcz?/ Claire Nasir, Simon King

 • Czy pogoda może rozpętać wojnę?
 • Jaki klimat panuje na innych planetach?
 • Ile piorunów uderza o Ziemię w każdej sekundzie?
 • Dlaczego huragany mają nazwy?
 • Czym są bomby pogodowe?

Na te i wiele innych, dotyczących otaczającego nas świata, pytań odpowiadają meteorolodzy, Simon King i Claire Nasir.

W urzekający i przystępny sposób wyjaśniają nie tylko zależności między nasłonecznieniem, wiatrem, chmurami i opadami, ale i opisują tak fascynujące zjawiska, jak strefa Charlie Bravo, cyklony czy zorze polarne.

Przypominając, że meteorologia to fascynująca dyscyplina naukowa, podkreślają znaczenie klimatu w dziejach naszej planety i zastanawiają się nad jego – i naszą – niepewną przyszłością.

Dzięki tej książce już nigdy nie pomyślicie o pogodzie, jak o nudnej ostateczności, ratującej rwącą się rozmowę!

5/ Kiedy wzywa nas dzicz/ Richard Louve

Przełomowa książka Richarda Louva, „Ostatnie dziecko lasu”, zapoczątkowała międzynarodowy ruch poświęcony idei połączenia dzieci z naturą. Teraz Louv redefiniuje wspólną przyszłość ludzi i zwierząt. Bada nasze powiązania ze zwierzętami i to, jak mogą one odmienić nasze fizyczne i duchowe życie, służąc jako antidotum na postępującą samotność. 

Pomaga wykorzystać empatię potrzebną do zachowania życia na Ziemi.

 W świecie zdominowanym przez technologię i ciągłą komunikację cyfrową Louv mówi: „Nasze relacje z istotami innymi niż ludzie mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie, naszego ducha i nasze poczucie integracji ze światem”.

Rozmawia z naukowcami, teologami, ekspertami od dzikiej przyrody, uzdrowicielami, psychologami, działaczami i rodzicami, by pokazać:

 • jak ludzie komunikowali się ze zwierzętami kiedyś, a jak robią to dzisiaj,
 • jak psy mogą uczyć dzieci etyki,
 • jak terapia wspomagana przez zwierzęta może zmienić podejście do zdrowia psychicznego i edukacji,
 • jaką rolę odgrywają relacje człowiek-zwierzę w naszym duchowym życiu. 

Autor przedstawia kwestię relokacji dzikiej przyrody i pokazuje, jak rosnące populacje dzikich gatunków na obszarach miejskich zacierają granice między domowymi a dzikimi zwierzętami. Dzieli się historiami o nieoczekiwanych interakcjach między gatunkami, pokazuje szczegółowe informacje na temat różnych sposobów komunikowania się zwierząt (konie potrafią zrobić 17 grymasów!). Ukazuje relacje terapeutyczne między ludźmi i zwierzętami i niezdolność technologii do zastąpienia tych interakcji. Wskazuje, jak uczyć przyszłe pokolenia zdrowszego podejścia do natury. 

Biorąc pod uwagę zmiany klimatu, wezwanie Louva do bardziej empatycznego podejścia do relacji z naszym siedliskiem i stworzeniami, z którymi je dzielimy, może służyć jako antidotum na samotność ludzi i uratować życie na Ziemi.

„Kiedy wzywa nas dzicz” przemawia za ochroną, promocją i tworzeniem zrównoważonego i wspólnego siedliska dla wszystkich stworzeń – nie z powodu strachu, ale z powodu miłości. Wskazuje nam to, czego wszyscy pragniemy w erze technologii: prawdziwego połączenia.

„Louv pisze o naszej potrzebie zatracenia się w naturze i o tym, jak nasze interakcje ze zwierzętami mogą pomóc ocalić nie tylko nas samych, ale i planetę. W lirycznej, czasem mistycznej prozie kwestionuje nasze założenia dotyczące tego, jak odnosimy się do innych gatunków”./ Booklist


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.