Jeszcze będzie najpiękniej/ za moment startuje Duży Festiwal Czytania

Jeszcze będzie najpiękniej! to hasło tegorocznej edycji Międzynarodowego Dużego Festiwalu Czytania. Festiwal to spotkania i rozmowy z pisarzami i pisarkami, dyskusje oraz spektakle teatralne. Wśród międzynarodowych gości będzie można zobaczyć Viviane Gornic, Sigrid Nunez, Andres’a Barba, czy Douglasa Stuart’a. Festiwal odbędzie się w Warszawie w dniach 25-27 czerwca. 

Z Dużego Festiwalu Czytania Big Book Cafe zrobił się Międzynarodowy Duży Festiwal Czytania. To jedyne takie wydarzenie, gdzie w centrum miasta – wśród zieleni i w przestrzeni przy ulicy Łowickiej w Warszawie, oraz w samym Big Book’u będzie można spotkać swoich ulubionych autorów książek.

„Spotkamy się pod hasłem JESZCZE BĘDZIE NAJPIĘKNIEJ! Z wiarą w lepsze jutro, w atmosferze nadziei i otwartości zapraszamy Was na dziewiątą edycję Dużego Festiwalu czytania. Przygotowaliśmy 3 dni, 40 wydarzeń, w których udział weźmie 100 gości – pisarzy, artystów i ekspertów. W programie znalazło się 12 premier książkowych, 2 Okrągłe Stoły Literackie, 6 spotkań z pisarzami ze świata, 5 widowisk i 14 dyskusji o sprawach elektryzujących i aktualnych.  Na wszystkie wydarzenia możesz przyjść osobiście, a większość (z wyjątkiem widowisk) obejrzysz w transmisji na bigbookfestival.pl Wstęp na wydarzenia jest wolny!” – zachęcają organizatorzy. 

Festiwal otworzy widowisko „Folwark Ostateczny” na podstawie tekstów Georga Orwella i Martina Luthera Kinga, w reżyserii Matyldy Damięckiej i opracowaniu muzycznym Radka Łukasiewicza. Na scenie wystąpi Matylda razem z Czesławem Mozilem. Na rozważania o władzy i jej mechanizmach, oraz o tym co nas łączy z przeszłością, organizatorzy zapraszają na Łowicką – wydarzenie nie będzie transmitowane online. 

Za to przed ekranem komputera, ale również w szerszym gronie na Łowickiej, będzie można posłuchać rozmów online z międzynarodowymi gośćmi. Między innymi z Viviane Gornick, której książka „Przywiązania” właśnie się ukazała w Polsce, Sigrid Nunez, która zdecydowała się opowiedzieć o swojej relacji z Susan Sontag na stronach „Sempre Susan”, czy z Douglasem Stuartem, który zachwycił krytyków swoją powieścią „Shuggie Bain”. 

O książkach swojego życia opowie Op. Roman Bielecki, w rozmowach o samotności, miłości, transhumaniźmie, wezmą udział Katarzyna Tubylewicz, Wojciech Engelking, dr Maciej Kawecki z Instytutu Lema oraz profesor Piotr Durka z BrainTech. A to tylko przedsmak, bo ważnych rozmów i wciągających tematów nie zabraknie, cały program jest napięty od nich do granic wytrzymałości. Dobra informacja jest taka, że większość z nich będzie transmitowana na żywo. Do dyskusji będzie można się czynnie włączyć podczas Okrągłych Stołów, pierwszy w sobotę, o nadziei w czasach z pozoru beznadziejnych rozmawiać będą między innymi Wojciech Chmielarz, Małgorzata Halber, Jacek Hugo – Bader, Natalia Fiedorczuk, Agata Passent i jeszcze kilka znakomitych osób. Warto się wybrać, posłuchać rozmowy i zabrać głos. 

Ja szczególnie polecam Mały Teatr i spektakl „Siomona K. Wołająca na Puszczy”. W słynną biolożkę Simonę Kossak wcieli się Agnieszka Przepiórska. Zamykać festiwal będzie „Benia krzyk. Sceny z życia”, spektakl na podstawie „Opowiadań odeskich” Izaaka Babla. Ale to również nie wszystkie atrakcje teatralne przygotowane w ramach Festiwalu, warto więc sięgnąć po szczegółowy plan i zobaczyć kogo, co i kiedy można zobaczyć.  

Anna Król, dyrektorka Big Book Festival i prezeska Fundacji „Kultura nie boli” podkreśla:

Jeszcze będzie najpiękniej! Jeszcze będziemy razem, jeszcze będziemy się śmiać, jeszcze będziemy rozmawiać. Jeszcze będziemy się dzielić i wspierać. Wierzymy, że optymizm jest zawsze lepszy niż smutek, nadzieja droższa niż złość, łagodność ważniejsza niż zwątpienie. Chcemy, by tegoroczna edycja Big Book Festival była wyjątkowa. Bo wyjątkowo silnie potrzebujemy spojrzeć pogodnie w przyszłość i zobaczyć tam słońce. Chcemy Wam powiedzieć: „Jeszcze będzie najpiękniej!” – bo mamy siebie, bo czytamy i wierzymy w lepsze jutro. Literatura znów ma wyjątkową moc. Przychodzi nam z pomocą, przynosi nadzieję i radość, daje otuchę i chwilę wytchnienia.

Tegoroczna edycja to bardzo potrzebne ćwiczenia z nadziei. Stworzymy wiele bezpiecznych okazji do cieszenia się bliskością, rozmową i emocjami płynącymi z tekstów. Nie rezygnujemy z widowiskowego aspektu literatury, będziemy znów eksperymentować i zadziwiać. Big Book Festival w tym roku jest dostępny dla czytelników z całego świata!”


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.