Kulturalna jesień

Koniec wakacji nie oznacza nudy, wręcz przeciwnie, kolejne festiwale muzyczne, targi książki i nauka spędzania wolnego czasu to propozycje na jesień. Słuchamy nowych płyt Billie Eilish i Lord, zachwycamy się „Blondynką” Joyce Carol Oates, „Powolnym spalaniem” Hawkins, czy nową książką Olgi Gitkiewicz o Krahelskich. Jeśli to za mało, albo ciągnie Was do kina to zapraszamy na Dosc Against Gravity, który startuje już dziś. 

Wiem, że większość z kinomaniaków czeka na premierę „Diuny”. Zanim jednak nadejdzie ten moment i nowy film Villeneuva trafi na duży ekran, do kina warto wybrać się na najlepsze dokumenty przygotowane w ramach festiwalu Dosc Against Gravity. Wybór jest ogromny, festiwal odbywa się w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Bydgoszczy i Lublinie – stacjonarnie w wybranych kinach, ale filmy można oglądać również online – koszt wypożyczenia to 10 złotych. Zerknijcie na program w całości dostępny na festiwalowej stronie: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/homepage. Wśród premier i pokazów są również spotkania i dyskusje, warto zwrócić na nie uwagę. 

Podczas tej edycji Docs my wybierzemy się napewno na kilka filmów. Chcielibyśmy zobaczyć „Wszechświat Miles Davisa”, film dokumentalny o Grecie Thunberg, która tak jak Docs kończy w tym roku 18 lat, czy film o Valerie Taylor, która przez większość życia pływała z rekinami. Ciekawą propozycją jest również „Stambuł bez smyczy”.  

Zdj. Docs Against Gravity

Wszechświat Milesa Davisa/ W 1966 roku, czyli u szczytu popularności Miles Davis Quintet, Wayne Shorter napisał dla nich pakiet orkiestrowych utworów jazzowych zatytułowany „The Universe Compositions”. Przeznaczone na 24-osobową orkiestrę kompozycje miały być nagrane przez kwintet, ale nigdy do tego nie doszło. Zespół się rozpadł, a kompozycje zaginęły. Tuż przed swoją śmiercią Miles poprosił Shortera, aby je odnalazł. 50 lat od ich zaginięcia jedyny protegowany Milesa, utalentowany trębacz jazzowy Wallace Roney w końcu je odzyskał. Wallace całe swoje życie żył w przekonaniu, że jazz to nie tylko muzyka z przeszłości i nadal zachowuje moc podnoszenia całych społeczności.

Tańcząca z rekinami/ Valerie Taylor to żywa legenda w świecie nurkowania. W latach 50. XX wieku była łowczynią rekinów i mistrzynią w ich zabijaniu. Z czasem zamieniła włócznię na aparat fotograficzny i stała się aktywną działaczką na rzecz ochrony tych groźnych stworzeń. W latach 60. XX wieku wraz z innymi pionierami w tej dziedzinie, takimi jak Stan Waterman w USA czy Jacques Cousteau we Francji, należała do nielicznej garstki wykwalifikowanych podwodnych fotografów. Odważyła się podejść bliżej do rekina niż ktokolwiek wcześniej, przeżyła jego atak i zaprzyjaźniła się z żarłaczem białym.

Bruce Lee. Bądź jak woda/ Bruce Lee do dziś pozostaje inspiracją dla sportowców i filmowców (wystarczy wymienić choćby Quentina Tarantino), a jego pomniki stoją w Hongkongu, Los Angeles, a nawet w bośniackim Mostarze. Film Bao Nguyena, oparty na archiwalnych wywiadach z aktorem, jego zapiskach oraz rozmowach z rodziną i przyjaciółmi, to hołd złożony Małemu Smokowi w przeddzień 80. rocznicy jego urodzin.

Stambuł bez smyczy/ Kto nie lubi historii opowiadanych z punktu widzenia czworonogów? Tym razem bezdomne psy oprowadzają nas po Stambule – gigantycznej metropolii, gdzie jest ich zatrzęsienie i przeżycie każdego dnia to dla nich walka. Nasi bohaterowie zaprzyjaźniają się z grupą młodych Syryjczyków, którzy, tak jak oni, nie mają dachu nad głową. Po raz kolejny widzimy, jak wspaniała może być więź człowieka z czworonogiem. Poruszający i świetnie zrealizowany film Elizabeth Lo otrzymał Nagrodę dla Najlepszego Pełnometrażowego Filmu Międzynarodowego podczas ostatniej edycji festiwalu Hot Docs w Toronto.

Laba Festiwal to najbardziej zrelaksowany festiwal w Warszawie. Początek jesieni i roku szkolnego to zaś idealny moment, żeby sobie przypomnieć, że odpoczynek należy się nam na co dzień, a nie tylko w wakacje – wypoczęte ciało to wypoczęta głowa, która może pracować na sto procent (choć ostatnio dowiedziałam się, że świadomie to my używamy bardzo niewiele naszego potencjału…). 

Zdj. Jazdów Instagram//

„Na festiwal zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby przynajmniej ten jeden raz w roku świętować czas wolny: spokój, zabawę i naturę. Startujemy w sobotę 4 września już o 10:00 – zapraszamy na wspólne śniadanie, piknik albo na pilates na trawie. Kiedy już najemy się i trochę rozruszamy, zaczynamy świętowanie na całego! Ci, którzy lubią odpoczywać aktywnie, będą mogli wziąć udział np. w warsztatach patchworku lub sitodruku. Dla tych, którzy wolą patrzeć i zwiedzać, przygotowaliśmy plenerowe wystawy i pokazy teatralne. Polecamy też Turniej Jednego Wiersza oraz występy poetyckie z udziałem poetów zaprzyjaźnionych z „Przekrojem”.

Spragnieni wiedzy: dla Was też coś mamy! Podczas festiwalu będziecie mogli porozmawiać m.in. z przedstawicielami Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego, z ekspertami ds. edukacji albo specjalistami zdrowego żywienia.

Jeśli w którymś momencie zmęczy Was tak intensywny wypoczynek, znajdziecie wytchnienie podczas medytacji albo po prostu na leżakach rozstawionych wokół buka „Przekroju” (tak, już od trzech lat pnie się nasze kochane buczysko coraz wyżej!) – znajdziecie tam też i coś do czytania, i coś do słuchania. 

O jedzenie i napoje podczas Laby zadba Kuchnia Konfliktu.”*

Warszawskie targi Książki startują już 9 września. Wszystko odbędzie się pod Pałacem Kultury i Nauki, a tematem przewodnim są Czechy i literatura czeska. 

Warszawskie Targi Książki//

„Przed nami piękne wrześniowe dni z książkami i ich twórcami – bogaty program wydarzeń literackich, edukacyjnych i branżowych, Gość Honorowy – Czechy i spotkania z czeskimi autorami i literaturą naszego południowego sąsiada, a do tego setki autorów, oferta wydawców z Polski i ze świata, Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA, Festiwal Kryminalna Warszawa, Festiwal Komiksowa Warszawa, rozbudowany program dla dzieci i młodzieży i wiele więcej! Szczegóły już wkrótce. Bądźcie z nami!”**

Dla fanów muzyki, Empik przygotował Festiwal Miasto Muzyka. 25 i 26 września na Lotnisku Bemowo wystąpi Beata Kozidrak i Jimek (Radzimir Dębski). I choć była obietnica kolejnych gwiazd, na razie brak szczegółów. 

„Zależało nam, by stworzyć klimatyczny miejski festiwal, odpowiadający na wielki głód muzyki, który rósł w nas wszystkich przez ostatnie długie miesiące. Skorzystaliśmy z naszego doświadczenia z projektu Miasto Muzyka dla Empik Music i zaprosiliśmy różnorodnych artystów do niepowtarzalnej przygody, w której wziąć udział mogą fani muzyki z całej Polski. Dzięki spotkaniu różnych stylów i gatunków festiwal będzie zaskakiwać i cieszyć nawet najbardziej wymagających melomanów.” – mówił Tomasz Lisek, brand manager Going. 

Warto wybrać się i posłuchać tętniących mocno beatów – Beata Kozidrak cieszy się największym powodzeniem od lat, w te wakacje dała kilka wyśmienitych koncertów, udowadniając, że nie brak jej sił i energii, a muzyka którą tworzy jest ponadczasowa. Jimek grał z najlepszymi orkiestrami w kraju, w tym z NOSPR, jego wyjątkowe koncerty to połączenie hip – hopu z orkiestrą – kto nigdy ich nie słyszał, ten niech żałuje, bo to połączenie które wprawia serce w szybszy rytm. Ja osobiście uwielbiam i nie mogę się doczekać. 

*/** info prasowe


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.