Nowe Muzeum Sztuki  – NOMUS/ sztuka nowoczesna w Gdańsku

NOMUS jest częścią Muzeum Narodowego Gdańska i ma swoją siedzibę w przestrzeni pofabrycznej miasta. W jego salach wystawowych zobaczymy wystawy multidyscyplinarne poświęcone sztuce współczesnej. Podczas otwarcia zaprezentowano dwie wystawy, „Kolekcję w działaniu” i „Niech poprzedza cię płomień”. Pierwsza z nich to prace artystów związanych z Gdańskiem, druga jest poświęcona sztuce Kurdów, a jej narracja dotyczy życia w cieniu kryzysu. Obie są już dostępne dla zwiedzających. 

Nazwa nowego muzeum nie jest przypadkowa – NOMUS oznacza Nowe Muzeum Sztuki. W totalnie zrewitalizowanej przestrzeni w której jeszcze niedawno gościł Instytut Sztuki Wyspa, kuratorzy chcą pokazywać sztukę nowoczesną, multidyscyplinarną, związaną z miastem, ale otwartą również na to, co dzieje się w szerokim świecie.

Jak można przeczytać w manifeście muzeum, słowo NOMUS nawiązuje do prawa, z greki będzie oznaczało prawa społeczne i ład wspólnoty, w kulturze egipskiej zaś jednostkę podziału terytorialnego.

„Sięgamy więc po nasze prawo, prawo lokalne, do napisania własnej historii sztuki – od nowa. Nie dążymy do tego, by nasze muzeum było podobne do innych i reprodukowało kanoniczny obraz sztuki. Szukamy tego co specyficzne i wyjątkowe. Tego co było i jest możliwe. Co jest pilne i ważne w kontekście naszego miasta i regionu. W kontekście wartości, jakie wyznajemy – wolności twórczej, wolności ekspresji, wolności badań naukowych”/ manifest NOMUS 

Budynek NOMUS rozświetlają teraz liczne światła, a okoliczne budynki ze starej, czerwonej cegły przypominają o jego historii. W tym miejscu, w czasie drugiej wojny światowej, otworzono szkołę kształcącą przyszłych stoczniowców, nie działała ona jednak długo. III Rzesza przejęła te teremy i uruchomiła tu produkcję statków wojennych. Od 2004 roku przez kolejnych dziesięć lat gościł w budynku Instytut Sztuki Wyspa. Obecnie okolica ta jest nazywana Młodym Miastem, a jej wyjątkowa architektura nabiera nowoczesnego charakteru.  

Gości muzeum wita napis „Nowe życie” umieszczony na budynku, w środku zaś przestrzeń oświetla neon „Znajomi znad morza”. „Znajomi” to miejsce spotkań i działań społecznych połączone z księgarnią, kawiarnią i kącikiem zabaw dla dzieci. W muzeum na parterze znajduje się przestrzeń przeznaczona na projekcje filmowe, koncerty, czy spotkania z publicznością na żywo w formie dyskusji i warsztatów. 

Po co nam sztuka nowoczesna? Tak brzmiał temat jednej z dyskusji, które towarzyszyły otwarciu muzeum. „Dobra sztuka współczesna daje radość i skłania do głębszego spojrzenia na świat” – mówił w rozmowie w GW Jacek Friedrich, dyrektor Muzeum Narodowego. Podkreślił, że muzeum ma być miejscem spotkania sztuki i widza, miejscem konfrontacji, dyskusji i zrozumienia.  

NOMUS/ Nowe Muzeum Sztuki w Gdańsku/ zdjęcia Instagram NOMUS

Czterdzieści dzieł artystów związanych z Gdańskiem to „Kolekcja w działaniu”, główna wystawa otwierającego się NOMUS. Wśród prac będziemy mogli obejrzeć między innymi dzieła Michała Szlagi, Pauliny Ołowskiej, Bogny Burskiej, czy Agnieszki Kalinowskiej. Na wystawie jest pokazywany „Rydwan” Joanny Rajkowskiej, który wywołał burzliwą dyskusję w mediach, choć prac związanych z tematyką uchodźczą jest u więcej. 

„Kolekcja w działaniu” to również perfomance – zobaczymy Piotra Wyrzykowskiego, fotografie z działań Grzegorza Klamana czy grupy COX z lat 80/90. Na wystawie są również obiekty, które były częścią wystąpień Totartu, czy Przemka Branasa. 

„Niech poprzedza cię płomień” jest opowieścią o życiu Kurdów, którzy musieli zmierzyć się z wojną i władzą Saddama Husajna. W tak trudnych do życia warunkach sztuka jest formą wolności. Na wystawie prezentowane są dzieła artystów, którzy mieli szansę uciec z kraju, część z nich została na emigracji i żyje w diasporze, część zaś powróciła i uczy na uczelniach artystycznych. Ich dzieła to opowieść o traumie otaczającej rzeczywistości, walce o niepodległość, o kulturze i pamięci, które pozwalają im odnaleźć się w świecie. Na wystawie prezentowane są prace Hiwy K, Sherko Abbas, Kani Kamil, Shirwan Fatih, Rebeen Hamarafiq, Rozhgar Mustafa, Sakar Sleman, Walid Siti oraz Halgurd A. Baram.

Do końca października, w związku z ogromnym zainteresowaniem publiczności, wstęp na wystawy będzie bezpłatny. Jeśli jesteście ciekawi jak jak wyglądają wnętrza muzeum i chce zobaczyć zapowiedzi wystaw, koniecznie zajrzycie na media społecznościowe NOMUS, szczególnie na FB. 


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.