Gdzie jesteś, piękny świecie/ nowa powieść Sally Rooney

Sally Rooney wygląda trochę jak Daisy Edgar – Jones, aktorka, która wcieliła się w rolę Marianne z „Normalnych ludzi”. Książka na postawie której nakręcono serial, o tym samym tytule, okazała się dla pisarki przełomowa. To dzięki niej Rooney stała się głosem młodego pokolenia. Rooney jest delikatna, skryta, nie lubi rozgłosu. Swoich książek nie promuje, w ogóle jest nieobecna w mediach społecznościowych, ale jej książki sprzedają się w milionach egzemplarzy. Ostatnia – „Gdzie jesteś, piękny świecie”, w trzy dni została bestsellerem, a później najlepszą książką 2021 roku. Jutro ma swoją premierę w Polsce.

Sally Rooney to trzydziestolatka. Jak mówią o niej: to głos pokolenia ludzi zapatrzonych w telefony komórkowe, przełączających się między Twitterem, Instagramem, a Snapchatem. Nikt tak dobrze ich nie portretuje jak ona. O sobie nie mówi za wiele, choć twierdzi, że brak jej wyobraźni, dlatego jej bohaterowie emanują realizmem. W nielicznych wywiadach podkreśla również jak jest nieciekawa, bo żyje w małym miasteczku, wstaje codziennie rano, pije kawę, gra w szachy i pisze siedząc na kanapie. Wieczorem robi z mężem kanapki na kolację. A mimo to, cały świat chce wiedzieć o niej wszystko. Ludzie tak oszaleli na punkcie jej książek. Księgarnie w dniu premiery jej najnowszej powieści zostały otwarte o 12 w nocy! Nie zdarzyło się to chyba od czasu Harrego Pottera.

Wszystko zaczęło się cztery lata temu, kiedy Sally wydała swoją pierwszą książkę – „Rozmowy z przyjaciółmi”. Podobno chciało ją wydać aż kilka wydawnictw, a przecież to był debiut. Szybko siadła i napisała kolejną. Zanim ją wydano, Sally w rozmowie z dziennikarzami mówiła, że nie jest pewna czy jest pisarką, i że być może to jej ostatnia książka. Kiedy ukazali się „Normalni ludzie” świat się zachłysnął. Książkę polecały gwiazdy Hollywood, a nawet sam Barack Obama. Rooney stała się sławna.

Szybko tytułem zainteresowało się HBO i nakręciło na jego podstawie serial. W „Normalnych ludziach”, opowieści o wchodzeniu w dorosłe życie, zagrali Daisy Edgar – Jones i Paul Mescal, aktorzy mało znani szerszej publiczności. Wraz z rosnącą szybko popularnością serialu wszyscy oszaleli również na ich punkcie.

Daisy Edgar – Jones jest fanką twórczości Rooney. Rozmawiając z dziennikarzami, jeszcze przed premierą „Gdzie jesteś piękny świecie”, powiedziała, że nie może się doczekać nowej powieści i oczywiście przeczyta ją zaraz jak tylko się ukaże.

Właśnie trwają zdjęcia do ekranizacji pierwszej książki Rooney. W „Rozmowach z przyjaciółmi” zagrają między innymi Jemimia Kirke Joe Alwin, czy Sasha Lane. Serial będzie miał premierę również w tym roku.

Nic więc dziwnego, że „Gdzie jesteś, piękny świecie” wywołała takie poruszenie. Dodatkowo Rooney, o której praktycznie nic nie wiadomo, opisuje dziewczynę – popularną pisarkę, mieszkającą w małym mieście i borykająca się z własną sławą. Dziewczyna nazywa się Alice, i koresponduje ze swoją koleżanką, wymieniają się mailami na różne, bardzo aktualne tematy. To dyskusja o życiu, mężczyznach, seksie, ale też o kryzysach, ekologii, polityce. Alice zastanawia się, czy wypada pisać książki o miłości, kiedy wydaje się, że świat stoi nad przepaścią?

Co bardzo oczywiste, wszyscy zaczęli się doszukiwać podobieństw między Sally, a jej bohaterką. Ale Rooney mówi wprost, ona jest fikcją, ja jestem bardzo realna. Choć nie zaprzecza, że taki efekt chciała wywołać wśród czytelników. Wszyscy czytając książki, czasami doszukujemy się w postaciach rysów naszych ulubionych pisarzy, być może mamy nadzieję, że na stronach powieści podzielą się z nami nie tylko swoją wyobraźnią, obserwacjami na temat świata, ale też swoją prywatną osobą.

Rooney jest bardzo skryta, nie lubi się dzielić swoim prywatnym życiem, unika wywiadów, kamer, a nawet promocji własnych książek. Mówi, że promocja jest zaspokajaniem „chorej ciekawości” ludzi, i w gruncie rzeczy ma rację. Czy powinniśmy oczekiwać od pisarzy, że oprócz świetnych książek, zrobią dla nas show i pokażą kulisy swojego życia? Nie sądzę, ale jeśli któryś nich chce i ma z tego frajdę, to jasne, zapraszamy.

„Gdzie jesteś, piękny świecie”/ WAB/ od jutra w księgarniach!


Jedna myśl w temacie “Gdzie jesteś, piękny świecie/ nowa powieść Sally Rooney

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.