Re:generacja – człowiek, projekt i natura/ Łódź Design Festiwal

Już 12 maja rusza kolejna edycja Łódź Design Festiwal. Hasłem wydarzenia jest „Re:generacja”. Podczas festiwalowych wydarzeń i wystaw zastanowimy się, jak możemy zregenerować środowisko naturalne, tkankę miejską, przestrzenie prywatne, a nawet zmienić nasze stare nawyki na nowe, lepsze. ŁDF od lat opowiada o projektowaniu rozsądnym, odpowiedzialnym ekologicznie i prospołecznym. Przy okazji ŁDF prezentuje nowe wzornictwo. Konkurs make me!, czy plebiscyt must have to wydarzenia o randze międzynarodowej.

„Tegoroczna edycja Łódź Design Festival 2022, pod hasłem RE:GENERACJA, jest zachętą do poszukania odpowiedzi na wyzwania, z jakimi mierzymy się na początku trzeciej dekady XXI w. Na festiwalu zaprezentujemy działania, które sprzyjają odbudowie zarówno indywidualnej, jak i systemowej. Poszukamy sposobów na zregenerowanie nie tylko środowiska naturalnego, ale i tkanki miejskiej, instytucji społecznych, a co najważniejsze – każdego z nas”. Tak o koncepcie 11-dniowego festiwalu mówi jego dyrektor Michał Piernikowski.

Dwa stałe punkty podczas Łódź Design Festiwal to make me! – konkurs dla młodych projektantów z różnych krajów, i must have, czyli plebiscyt dla polskich marek. Make me! pokazuje najnowsze trendy w projektowaniu, jak podkreślają organizatorzy, to suma zainteresowań młodych designerów i ciągle zmieniających się potrzeb społecznych. Michał Piernikowski zaznacza, że to moment, kiedy młodzi nie chcą zapisać się w historii projektem jednego krzesła, ale chcą tworzyć rzeczy społecznie potrzebne. Projektują książki, zestawy do parzenia kawy, jadalne opakowania.

projekty make me!/ ŁDF 2022

„W tym roku wpłynęło 147 zgłoszeń, w tym z Niemiec, Szwajcarii, Włoch, Słowacji, Holandii, Kanady, Węgier, Litwy, Chin i Austrii, spośród których wybrano 26. finalistów. To oni powalczą o łączną pulę nagród, która dzięki Mecenasowi Festiwalu Ceramice Paradyż, sponsorom INTERPRINT Polska i LPP oraz partnerowi Cosentino wynosi aż 60 000 zł!”* 

Spośród zgłoszeń wyróżnione zostały takie projekty jak porcelana stworzona ze skorupek jajek Laury van de Wijdeven, „Takie buty. Przedłużenie życia obuwia” Kamili Cembor, akcesoria do czułości i bliskości Macieja Głowackiego, SUP wsparcie domowych roślin Aleksandry Jankowskiej – Głowackiej. Są buty do gry w piłkę dla osób z porażeniem mózgowym, tekstylia dla kobiet po mastektomii, system wspierający kreatywność u dzieci. Gala wręczenia nagród odbędzie się 13 maja.

Równie ważnym wydarzeniem będzie gala wręczenia nagród w konkursie must have. Wśród wyróżnionych znalazły się tak fantastyczne marki jak Wydawnictwo Dwie Siostry, Ministerstwo Dobrego Mydła, Chylak, porcelana ENDE, Kopi, Body Maps, Balagan Studio. Jest dużo wyróżnionych projektów z zakresu projektowania wnętrz – sofy, lustra, biurka. Konkursowe marki warto poznać bliżej, okazją będzie prezentacja wyróżnionych projektów, najpierw w przestrzeni festiwalowej, później w łódzkiej Manufakturze.

must have/ ŁDF 2022

„Ten plebiscyt to dla nas wyjątkowe zobowiązanie i odpowiedzialność. A towarzysząca mu wystawa to swego rodzaju rekomendacja konsumencka. Przy wyborze finałowych projektów próbujemy odejść od idei związanych z doskonałością produktu, widzianego tylko przez pryzmat prawidłowego projektowania. Wspólnie z radą ekspertów, wskazujemy raczej przedmioty będące obiektem pożądania współczesnych konsumentów i odpowiadają na ich różnorodne potrzeby.” – mówi Michał Piernikowski.

Wystawa zatytułowana Re:generacja została przygotowana przez studentów i zespół Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuki w Szczecinie. Zaprezentowane prace odnoszą się do głównego tematu, podkreślając relację człowiek – natura i wpisując ją zarówno w przestrzeń mieszkalną, jak i publiczną.

Re:generacja/ ŁDF/ 2022

„W 110. rocznicę urodzin i 25. rocznicę śmierci organizatorzy Łódź Design Festival, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi oraz Muzeum Miasta Łodzi zainicjowali Rok Romana Modzelewskiego 2022, a w jego ramach przygotowało wystawę „RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi”. Ten wieloznaczny tytuł odnosi się zarówno do miasta (w którym od 1945 roku Roman Modzelewski mieszkał i pracował), jak też do stworzonych przez niego nowatorskich projektów jachtów oraz mebli. Na ekspozycji będzie można poznać sylwetkę artysty i zobaczyć blisko 100 unikatowych obiektów: rzeźb, obrazów, reliefów, dokumentów, fotografii, przykładów sztuki użytkowej, kompozycji w przestrzeni publicznej miasta i regionu. W znaczący sposób uzupełnią ją projekty łodzi oraz mebli, w tym oryginalne fotele RM56, RM57 i kultowy RM58. To zapowiedź jednej z najbardziej atrakcyjnych wizualnie wystaw na Łódź Design Festival w ostatnich latach”.*

W ramach tej edycji zobaczymy również kolejną odsłonę konkursu Mazda Design Experience. W tym roku wystawa prac finalistów nosi tytuł „Piknik na skraju drogi” i nawiązuje do powieści braci Strugackich. ReKreacyjne projektowanie – człowiek i natura, regeneracja, odnowa, relaks, odpoczynek. Podobno projekty musiały się zmieścić w bagażniku najnowszej Mazdy.

Bardzo ciekawie zapowiada się ekspozycja zdjęć poświęconych ośrodkom wczasowym lat ’60 i ’70 XX wieku. Zdjęcia Marcina Wojdaka zobaczymy na wystawie „Ostatni turnus”. Jeśli zjada was ciekawość, zdjęcia Marcina możecie zobaczyć na jego Instagramie: Cosmoderma. Potraktujcie je jako przedsmak tego, co zaprezentuje na ŁDFie.

Marcin Wojdak/ Cosmoderma/ ŁDF 2022

Nie można pominąć wystawy „Elementarz Polskiego Designu”, gdzie „zostanie zaprezentowanych 100 projektów polskiego designu, powstałych w ciągu ostatniego stulecia, od 1918 roku po dni dzisiejsze. Wśród 100 obiektów, obok mebli, szkła czy porcelany, czyli przedmiotów powszechnie kojarzonych z designem, znalazły się rzeczy mniej oczywiste: kroje liter, loga, dziecięce zabawki, neony, szybowiec, skuter, a nawet wizualne projekty Ptasiego Mleczka i gumowego kółka Ringo. Wystawa pokazuje zarówno projekty współczesne, jak i te, które zdążyły zyskać miano klasyki. Można będzie oglądać unikaty i prototypy, które nigdy nie weszły do masowej produkcji oraz rzeczy bardzo popularne i przedmioty codziennego użytku”.*

Podczas festiwalu będziemy mogli zobaczyć projekty, które w tym roku zostały wyróżnione prestiżową nagrodą Mies van der Rohe Award. Pracom zaprezentowanym na ŁDF będą towarzyszyły opisy i recenzje. Odwiedzający mogą się skonfrontować z najważniejszymi obecnie projektami i ocenić, czy spełniają one założenia i intencje ekspertów.

Do moich ulubionych atrakcji należy Archiblok. Poprowadzi go Filip Springer. „Podczas spotkania, które odbędzie się 22 maja o godz. 11:00, zaproszeni goście m.in.: Małgorzata Kuciewicz (CENTRALA), Przemo Łukasik (medusa group), Jo Jurga będą chcieli zwrócić szczególną uwagę na relację miasto – człowiek – zieleń, poruszyć tematy naszego samopoczucia w dostępnych przestrzeniach – zarówno publicznych, jak i prywatnych oraz zastanowić się jak otoczenie może wpływać na nasze zmysły, stan ducha. Ważnym wątkiem tegorocznej debaty, będzie także regeneracja architektury.”*

Łódź Design Festiwal co roku prowokuje nas do zastanowienia się nad współczesnymi problemami związanymi z szeroko pojętym projektowaniem, ale również inspiruje do poszukiwania nowych rozwiązań – projektanci muszą odpowiedzialnie podejść do swojej pracy, my jako konsumenci musimy podejmować lepsze wybory. Nie ilość, tylko jakość. Wszystko co jednorazowe i byle jakie nie jest dobre, tak dla nas jak i dla naszego środowiska. Zregenerujmy swój sposób myślenia.

Po więcej informacji zajrzyjcie na stronę: https://www.lodzdesign.com


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.