Pofantazjujmy sobie trochę – premiera „Istoty”, erotycznej powieści graficznej stworzonej przez kobiety i dla kobiet

Piękna, młoda dziewczyna o ognistych włosach dryfuje po niebieskich wodach oceanu. W końcu dociera do zielonej wyspy, oazy, gdzie wśród zieleni drzew i egzotycznych kwiatów spotyka jego. On jest inny, ma piękne, silne ciało, a jego głowę zdobią potężne rogi. Może to bóg, przechodzi jej przez głowę… Tak zaczyna się “Istota”, pierwsza komiksowa antologia narysowana wyłącznie przez kobiety i poświęcona temu, jak ze strony kobiecej wygląda seks i seksualność. Ta publikacja wywoła serie dyskusji, bo zmienia nasze myślenie, przesuwa granice i jak piszą same autorki: „ma być manifestem na rzecz pozytywnej, nieskrępowanej, równoprawnej seksualności zarówno kobiety, jak i mężczyzny.” I zdecydowanie tak jest!

Pomysł na „Istotę” przyszedł naturalnie, „od zawsze lubiłam malować nagie baby” – mówiła ilustratorka, Agata „Endo” Nowicka. „Moja przyjaciółka, Zuza Krajewska, odkąd pamiętam namawiała mnie, żebym coś takiego jak komiks erotyczny narysowała. Ale musiałam dorosnąć, znaleźć swój głos”. Coś koło dwóch lat temu, Nowicka siedząc z dr Aleksandrą Hirszfeld, prywatnie swoją przyjaciółką zaczęły rozmowy, jak mógłby wyglądać taki komiks. Od rozmów przeszły do realizacji pomysłu, co w praktyce okazało się niezłym wyzwaniem. Jak znleźć wydawcę, kiedy temat taki niezwykły i nie wiadomo, czy ktoś będzie zainteresowany? Na szczęście znalazła się Kultura Gniewu, pod któtej patronatem powstała komiksowa antologia o kobiecym seksie. W tym samy czasie ruszyła internetowa zbiórka funduszy, żeby pokryć wszelkie koszty związane z realizacją i drukiem. Dziewczyny dostały sporo wsparcia, zbiórka zakończyła się sukcesem, a dla wszystkich którzy uwierzyli i zainwestowali w projekt, powstało specjalne wydanie w złotej okładce.

Ale okazuje się, że po drodze powstały inne problemy. Historię miała ilustrować Agata „Endo” Nowicka, ale wydawca powiedział, że wydanie musi mieć minimum 80 stron. „Nie dałabym rady sama narysować tak ogromnej historii. Mam też swoje zobowiązania, których nie mogłam tak zwyczajnie odłożyć. Stworzenie tak obszernej opowieści zajęłoby około trzech lat” – mówiła ilustratorka. Jej partner podsunął pomysł, żeby do współpracy zaprosiła znajome artystki. I tak zrobiła. W „Istocie” znajdziecie siedem historii, każda opwiedziana innym stylem, każda niepowtarzalna i wyjątkowa. Sześć dziewczyn zostało zaproszonych przez Endo i Hirszfeld, jedna – Agata Bogacka, dla której „Istota” jest komiksowym debiutem, została wyłoniona z konkursu.

Co ciekawe, Nowicka i Hirszfeld wpadły na genialny pomysł, „nasz projekt cieszył się tak dużym zainteresowaniem, że postanowiłyśmy otworzyć go na nasze czytelniczki.” – opowiadały dziewczyny podczas premiery. Na aukcji można było kupić pakiet i stać się bohaterką komiksowej opowieści. „Ku naszemu zdziwieniu, wszystkie pakiety wyprzedały się w mgnieniu oka. To był fajny pomysł, ja rozmawiałam ze swoją bohaterką przez telefon. To były długie rozmowy, bo jest ona bardzo otwartą osobą. Starałam się ją poznać jak najlepiej i jak najtrafniej oddać jej wizerunek w moich pracach” – przynała „Endo” Nowicka.

„Tym bardziej trzeba być przede wszystkim sobą, poza rolą” – opowiada kochankowi bohateka „Rozmowy”, najbardziej przegadanemu komiksowi, rysowanemu przez Adę Buchholc. Jestem pewna, że „Istota” poruszy szeroką dyskusję na temat seksualności kobiet. Głównie dlatego, że to cały czas temat tabu, a otwartości w rozmowach o seksie między Polakami jest jak na lekarstwo. Ta antologia pokazuje, że współczesna kobieta ma swoje fantazje, tak samo może lubić seks jak każdy mężczyzna, jest aktywna i dba o to, żeby zostać zaspokojoną. W historiach rysowanych przez dziewczyny kobiety są odważne, ciekawe, świadome swoich ciał. Nie boją się eksperymentować, i pokazywać co je kręci. To podejście zderzy się jak czołg z tym czego uczy nas społeczeństwo – masz się szanować, bo są tylko dwie opcje i albo jesteś cnotliwa, albo jesteś ladacznicą. Nie ma tu miejsca na nic pomiędzy, a na odkrywanie własnej seksualności to już wcale. Przy powstawaniu treści komisków do „Istoty” współpracowała i konsultowała je fanatstyczna seksuolożka, Alicja Długołęcka. Kobieta, która chętnie, otwarcie i mądrze mówi o doświadczeniach seksualnych, edukując czytelników i czytelniczki wszelkiego typu mediów. Warto posłuchać i poczytać!

Dla mnie „Istota” to przede wszystkim przygoda. Ciekawość poznania fantazji i przygód seksulanych innych kobiet jest zupełnie naturalna. Fantastyczne rysunki wykonane przez tak znane artystki są prawdziwą ucztą dla oka. Muszę przyznać, że to pierwszy komiks, który znajdzie się na mojej półce. Zajmie tam szczególe miejsce, bo z pewnością będę do niego wracać nie raz.

 


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.