Od pani w zielonym sweterku, 12 tysięcy! Sprzedano!/Sztuka i gramatyka kolekcjonowania

Ostatnio przechodziłam koło warszawskiej Desy coraz częściej, nigdy jednak nie miałam czasu, żeby wstąpić na chwilę, przejść przez pięterko i zobaczyć, co słychać na aukcjach. W ten weekend jednak nie wytrzymałam, jako że Desa zorganizowała Desa Design Days przy okazji których można było nie tylko obejrzeć eksponaty, które za moment trafią pod młotek, ale też posłuchać kolekcjonerów, czy spotkać się z młodymi artystami. 

Desa Design Days: komplet foteli łezki.jpg
Desa Design Days/ komplet foteli

Wazon Oko, czerwony fotel Modzelewskiego i totem Więcek

W Desie odbędzie się w najbliższym czasie więcej niż jedna ciekawa aukcja – stąd prezentowana kolekcja jest szalenie różnorodna. Od porcelanowych kompletów kawowych z lat ’60, przez meble – wśród których stoi jeden z najlepiej rozpoznawalnych foteli projektu Romana Modzelewskiego, po granitowy totem „Forma II” z prac Magdaleny Więcek. Ale Desa Design Days to nie tylko to, co już zapisało się w historii designu na dobre, to także nowi artyści i nowe projekty. Wazon OKO zrobił już spore zamieszanie wokół  Malwiny Konopackiej – można więc uznać, że jej projekty jak słusznie podkreśla Desa – „to wazon jeden na tysiąc”. Nie tylko przeczytacie o nich jako o symbolu współczesnego statusu na stronach „Innych Ludzi” Masłowskiej, ale też zobaczycie je w wielu mieszkaniach, tych którzy kupują i kolekcjonują sztukę, czy na stronach magazynów poświęconych designowi. Kolejnym fantastycznym w swoim założeniu projektem, który jest młody i wyszedł jedynie w serii kolekcjonerskiej jest komplet kawowy z ćmielowskiej porcelany, który powstał w 2016 roku w ramach projektu „Ludzie z fabryki porcelany”. Założenie było piękne – bo chciano pokazać, że dotyk szeregowego pracownika jest równie istotny, co sam projekt, więc na białych filiżankach, czy talerzykach odbito dłonie – niebieski wzór linii papilarnych ma przynieść nobilitację tym, którzy pracują za najniższe wynagrodzenie w ciężkich warunkach. Zestaw ten jako obiekt kolekcjonerski pozostaje szalenie interesujący. 

Zestaw prcelany Ćmielów: Desa Design Days: KMNAmie.jpg

A więc Desa Design Days, które zorganizowane zostały po raz pierwszy miały na celu przybliżenie nam sztuki polskiego wzornictwa przemysłowego. Głównym punktem była wystawa  „Polska sztuka stosowana od 1918 – 2018”, ale tak naprawdę dla mnie najbardziej ciekawe okazały się spotkania z kolekcjonerami, którzy opowiadali chętnie o swoich wycieczkach na warszawskie Koło – gdzie można dostać sporo staroci, które czasami się okazują kolekcjonerską perełką, o sposobie budowania kolekcji, czy o samych eksponatach – o orientalnych formach, złotych zdobieniach. I zachęcali do zakupów oczywiście. 

Grafik aukcji Desy znajdziecie tu: 

https://desa.pl/pl/auctions/list_upcoming

Sesa Design Days: Neon Społem: KMNAmie.jpeg

Desa Design Days: Fotel proj. Romana Modzelewskiego: KMNAMIE.jpg

Totem Magdalena Więcek: Desa: KMNAMIE.jpgDesa: Wazon OKO: Malwina Konopacka: KMNAMIE.jpg

Desa design Days: KMNAMIE.jpg

Desa Design Days: figurka Ćmielów: sarna.jpg

Gramatyka kolekcjonowania

Niesłychanym trafem w ten weekend w ręce wpadła mi publikacja – „Gramatyka kolekcjonowania”. I moment po tym, jak przekonałam się w Desie, że niektóre rzeczy – jak choćby porcelanowa figura sarny wyprodukowana przez Ćmielów, które stoją u mnie na półkach z sentymentu do odziedziczonych staroci; mają wartość kolekcjonerską i ich bliźniaki trafią pod młotek, dostaję publikację o tym jak zostać świadomym kolekcjonerem sztuki i jak zbudować swoją kolekcję. „Gramatyka kolekcjonowania” to przewodnik dla początkujących, gdzie trzy dziewczyny – Anna Theiss, Beata Niemczuk i Magdalena Kąkolewska, pracujące na rynku sztuki, dzielą się swoją wiedzą zgromadzoną przez lata doświadczeń. Anna Theiss i Beata Niemczuk działają jako Aurabilia, i zajmują się doradzaniem przy budowaniu kolekcji zarówno prywatnych jak i korporacyjnych. Magdalena Kąkolewska jest odpowiedzialna za Fundację Artystyczna Podróż Hestii, która co roku przyznaje nagrody dla studentów szkół sztuk pięknych.

Gramatyka kolekcjonowania: sztuka współczesna: rynek sztuki.jpg
Gramatyka kolekcjonowania/ praca: Marcin Janusz

„Gramatykę kolekcjonowania przygotowałyśmy zarówno dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze sztuką, jak i dla tych, którzy już są jej pasjonatami. Rozkładamy w niej na czynniki pierwsze podstawowe i zaawansowane aspekty związane z kolekcjonowaniem sztuki, które posłużą nam jako instrumentarium niezbędne do rozwoju świadomego kolekcjonowania. To nie obrazki i hasztagi, ale wiedza i zestaw praktycznych narzędzi”* – napisały dziewczyny we wstępie. I faktycznie, ich publikacja jest zwięzłą prezentacją naukową, kompendium podstawowej wiedzy o kolekcjonerstwie, pięknie przetkaną siatką dzieł młodych artystów głównie związanych z nagrodami Hestii. 

Zapytane podczas jednego z wywiadów, czy ta szczodrość dzielenia się wiedzą, nie zaszkodzi im samym, bo przecież Aurabilia to biznes, z uśmiechem odpowiadają, że wolą patrzeć jak coraz więcej ludzi pasjonuje się sztuką, jak ją chłoną i jaką z tego czerpią satysfakcję. „Przecież pieniądze to nie wszystko, a ci którzy będą chcieli skorzystać z naszego doradztwa i tak do nas trafią”  – odpowiadają.

Gramatyka kolekcjonowania.jpg
Gramatyka kolekcjonowania/ okładka

Gramatyka kolekcjonowania ukazała się w formie .pdf’u i jest publikacją bezpłatną, którą możecie pobrać ze strony: 

https://issuu.com/aurabilia/docs/gramatykakolekcjonowania_aurabilia_ 

Tekstura w Koneserze

Na warszawskiej Pradze do końca października można jeszcze oglądać Wystawę Designu Tekstura. Nie jest to duża wystawa powierzchniowo, ilość zgromadzonych eksponatów też nie budzi niebywałego entuzjazmu, ale przecież w takich wystawach nie chodzi o ilość, ale o jakość tego co się pokazuje. Na Teksturze zobaczycie perełki – między innymi „wazony Malwiny Konopackiej, krzesło Oskara Zięty w towarzystwie akustycznych tkanin Aleksandry Gacy i lamp Marii Jeglińskiej oraz projekty odzieży firmy Acephala.”** 

My mamy dla was kilka zdjęć z tej wystawy. 

Tekstura. Wystawa poslkiego wzornictwa: KMNAmie.jpg

Tekstura. Wystawa polskiego wzornictwa 1: KMNAmie.jpg

Tekstura, Wystawa polskiego wzornictwa 2: KMNAmie.jpg

Tekstura. Wystawa polskiego wzornictwa: KMNAmie .jpg

Tekstura. Wystawa polskiego wzornictwa: Koneser: KMNAmie.jpg

Tekstura. Wystawa polskiego wzornictwa: Koneser: 2 KMNAmie.jpg

Wystawa poslkiego wzornictwa. Tekstura: Koneser: KMNAmie.jpg

Tekstura. Wystawa polskiego wzornictwa: Koneser: KMNAmie 1.jpg

TEXTURA: KONESER: KMNAmie.jpg

KMNAmie: TEXTURA.jpg

KMNAmie: TEXtura: Koneser.jpg


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.