Zaprojektuj dobre życie!/ Łódź Design Festiwal

Czy dobry projektant może uczynić świat lepszym miejscem? Jak zaprojektować dobre życie dla wszystkich? Na te pytania odpowiedzi szukać będą eksperci: projektanci, architekci, artyści, twórcy i goście 13. edycji Łódź Design Festiwal. W ramach festiwalu jak zwykle ciekawe dyskusje, panele, wystawy.

Wszystko czego dotykasz

Każda rzecz ma dziś swojego projektanta, zaczynając od rzeczy codziennego użytku jak kubek czy filiżanka, przez towary luksusowe jak odzież, perfumy, dodatki, meble, po domy, ulice i miasta. Wszystko więc, co nas otacza jest formą przemyślaną w której liczy się nie tylko wygląd, ale i funkcjonalność, a teraz również dobro środowiska naturalnego. To, jak projektowane są rzeczy i przestrzeń, ma ogromny wpływ na to jak nam się żyje, czy jesteśmy szczęśliwi. Przed każdym projektantem stoi więc wielkie wyzwanie i duża odpowiedzialność. Okazuje się bowiem, że powiedzenie, że design kształtuje gusta jest zwykłym uproszczeniem, bo design dziś wpływa na każdy aspekt naszego życia. Pytanie więc jakie stawiają sobie organizatorzy ŁDF wydaje się nie tylko super celne i wartościowe, ale w momencie kiedy nasz świat zalewa fala przedmiotów i coraz bardziej wyrafinowanych pomysłów, niebywale pomocne dla tych, którzy podejmują się tego wyzwania i chcą projektować.

Ale w festiwalowej przestrzeni na to pytanie odpowiedzą sobie również goście, którzy niekoniecznie są związani z projektowaniem. Każdy z nas jest przecież konsumentem, każdy codziennie podejmuje decyzję w co się ubierze, na jakim talerzyku zje śniadanie, czy na jakim rowerze dojedzie do pracy. Łódź Design Festiwal jest świetnym miejscem do odkrywania nowych marek i projektów, a także do szukania inspiracji i nowych, lepszych rozwiązań w codziennym życiu. 

Projekt From Us With Love/ fot. strona ŁDF

Porozmawiajmy sobie

W ramach festiwalu odbędzie się Archiblok, czyli rozmowy z projektantami i trendwatcherami skierowane głównie do projektantów i wszystkich tych, którym tematyka projektowania w jakiś sposób leży na sercu. W tej edycji spotkamy się z sztokholmskim studiem projektowym From Us With Love, które powstało w 2005 roku i stawia na innowacyjność, funkcjonalność i odpowiedzialność ekologiczną we wszystkich swoich założeniach i realizacjach.”Oznacza to tworzenie produktów z coraz lepszych materiałów, w celu budowania bardziej zrównoważonej przyszłości. Oznacza to współpracę z partnerami w celu zwiększenia wpływu projektu na rzeczywisty świat. Przede wszystkim oznacza to budowanie czegoś, co trwa i pozostaje istotne przez pewien czas, aż do zaprojektowania jeszcze lepszych rzeczy.”* Projektantów z FUWL będzie można posłuchać podczas spotkania „Na styku kultury i przemysłu”/ 25.05 godz.16.00 i podczas bloku „Dobre życie”/ 26.05.

Na spotkaniach będzie można posłuchać również Agnieszki Polkowskiej z Trendspot, projektantów HOLA design Moniki i Adama Bronikowskich, Michała Mazura – poszukiwacza nowości i obserwatora trendów w designie, który prowadzi stronę Trendnomad, Piotra Kalinowskiego, czy Szymona Sikorskiego i Michała Ulidis, projektantów. Archiblok podzielony jest na panele – Interior, Social Human i Trendy. Podczas każdego będzie możliwość nie tylko posłuchania gości, ale również podyskutowania na poruszone tematy. 

Do oglądania

W dwóch konkursach dla młodych projektantów wyławiane są perełki polskiego designu – projekty wyróżnione przez organizatorów w ramach make me! i plebiscytu must have pokazującego najlepsze polskie wdrożenia, będą do oglądania w przestrzeni festiwalowej na Tymienieckiego 3. Podczas ŁDF będziemy mieli okazję zobaczyć wystawę „SŁOWNIK DOBRYCH ŁODZIANIZMÓW. INTERPRETUJĄ POLSCY ILUSTRATORZY”, która jest w pewnym sensie „próbą przetestowania” wyobraźni polskich ilustratorów. Na wystawie zostaną zaprezentowane 23 wielkoformatowe ilustracje, a osią wokół której powstały są tzw. łodzianizmy, czyli słowa funkcjonujące stricte w języku łódzkim.** „Korale koloru koralowego” to wystawa, która nie tyle przygląda się kształtom przedmiotów projektowanych w  Europie Centralnej, co ich kolorom, prowokując do zastanowienia się, czy to przypadek, że projektanci z tej części Europy mieli podobne gusta kolorystyczne. Label Magazine przyjrzy się zagadnieniom i architektom związanym z Bauhausem, który w tym roku obchodzi swoje stulecie. 

Ekoeksperymentarium/ fot. strona ŁDF

Ciekawymi założeniami, zarówno do oglądania jak i wspólnej zabawy są „Miłosne reżimy” przygotowane przez Adi’ego Zaffran i Bine Roth oraz Ekoeksperymentarium, które jest projektem edukacyjnym. Goście ekomieszkania w sypialni sprawdzą w praktyce zasadę “mniej znaczy więcej” – czy mniej przedmiotów, to więcej czasu dla rodziny i mniejsze zużycie zasobów planety? W łazience spróbują wykorzystać rozsądnie każdą kroplę wody i przekonają się ile wody marnuje się podczas długiego prysznica. W kuchni spróbują wdrożyć zasady Zero Waste podczas gotowania i posegregować śmieci z głową. 

Przed nami kolejna bardzo ciekawa edycja Łódź Design Festiwal! Do zobaczenia w Łodzi.

13. Edycja Łódź Design Festiwal będzie trwała od 17 do 26 maja. Hasłem przewodnim jest „Dobre życie”. 

Więcej szczegółowych informacji znajdziecie na stronie: 

http://www.lodzdesign.com

*ze strony festiwalowej poświęconej FUWL

**ze strony festiwalowej poświęconej wystawie


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.