Świat nam się skurczył do czterech ścian/ kultura w dobie epidemii

Jeszcze tydzień temu byłam na spotkaniu autorskim – Grzegorz Piątek opowiadał o swojej najnowszej książce – „Najlepsze miasto świata. Warszawa w przebudowie”, dziś siedzę w domu. Wszystkie spotkania, spektakle, koncerty odwołane, kina zamknięte. Jeszcze dwa dni temu byłam pełna emocji, najróżniejszych. Dziś wyjątkowo spokojna, opalałam się w wiosennym słońcu. 

Wiem, że często pozostanie w domu jest wyjątkowo traumatycznym doświadczeniem. Nie jesteśmy nauczeni siedzieć w miejscu, odpoczywać, zajmować się sobą. Praca zdalna bywa bardziej uciążliwa niż ta w biurze – dziecko na głowie, pies, kot, pranie, obiad. Na samą myśl można dostać rozstroju nerwowego. Ale z pomocą przychodzą nam różne formy aktywności, w tym kultura, sport, medytacja. Kolejną dobrą wiadomością płynącą z tego epidemiologicznego doświadczenia jest to, że w tak trudnym czasie nie chcemy być sami, za to chcemy się dzielić tym co mamy, co umiemy nawet drogą internetową. I tak w czasach koronawirusa i przymusowego siedzenia na tyłku mamy do dyspozycji muzykę, którą można teraz pobierać z niektórych źródeł za darmo lub w promocyjnej cenie – Tidal udostępnia ją w promocyjnej cenie, za 4 zł na ten mięsiąc. Gwiazdy, które odwoływały koncerty udostępniają swoje playlisty, a nawet zapowiadają koncerty, które będą do oglądania na żywo w internecie. Teatry udostępniają swoje spektakle online, a wydawnictwa proponują spotkania z pisarzami. Można zapisać się na wirtualne zajęcia z jogi. Dla tych którzy lubią grać oczywistym wyborem jest siedzenie ze znajomymi i wspólne przechodzenie kolejnych plansz i zdobywanie punktów, gromadzenie mocy, czy odkrywanie złota, wszystko zależy od gry którą wybierzemy – duży wybór znajdziecie na boardgamearena.com.  Można pograć i w stare, dobre kalambury. I też miło spędzić czas, w izolacji nieizolacji. 

Powiem Wam gdzie zajrzę przez te kilka dni, co warto zobaczyć i kogo posłuchać.

Więc, po pierwsze nadrobię słuchanie podcastów -Yogapdejt zajmuje pierwsze miejsce na mojej liście. Basia i Marcin rozmawiają luźno i na wesoło o jodze, psychologii i życiu, są żarty i żarciki. Nie tylko można się czegoś dowiedzieć, ale solidnie naładować pozytywną energią. Jak starczy czasu to zajrzę jeszcze do odcinków Tu Okuniewska. 

Jogapdejt: 

Swoją kolekcję podcastów udostępnia również Tok FM. 

Teatr Wielki Opera Narodowa udostępnia na swoim vod niektóre spektakle – są opery, jest balet. Zawsze warto zajrzeć na ich stronę. W streamingu online jest dostępna „Halka”, „Tosca”, czy „Straszny dwór”. Na ninateka.pl znajdziecie między innymi spektakl Grzegorza Jarzyny „Między nami dobrze jest” na podstawie powieści Doroty Masłowskiej. Online można również oglądać Teatr Telewizji. 

Na Player.pl trafił również najnowszy film Jana Komasy – „Sala samobójców. Hejter”.

Fajną inicjatywą są spotkania z pisarzami organizowane przez Agencję Autorską „Opowieści”. Na spotkania online z czytelnikami zaproszeni są między innymi: Marcin Wicha, Magdalena Kicińska, Anna Sańczuk, czy Wojtek Szot. Jeśli nie zdążyliście obejrzeć spotkania na żywo, to możecie na spokojnie sięgnąć po nie później – ich zapis jest w internecie. Więcej informacji i grafik spotkań znajdziecie tu: 

https://www.facebook.com/events/669610733857212/

Wiele muzeów oferuje wirtualne spacery po swoich wystawach. Na taki spacer możecie się wybrać między innymi do Guggenheim Museum w Nowym Jorku, do paryskiego Musée d’Orsay, czy British Museum. Nasze muzea również zapraszają na wirtualne oprowadzania, między innymi Zachęta, w której odbyło się oprowadzanie po wystawie rysunków Andrzeja Krauze, kolejne spotkania i terminy znajdziecie na stronie Fb Zachęty. 

W formacie online wystartowały również spotkania festiwalowe Outriders, na stronie czytamy: 

„Czujemy, że w tych czasach masowego informowania o pandemii, trzeba zrobić coś pozytywnego. 🙂 Dlatego w czasie najbliższych dwóch tygodni chcemy zorganizować festiwal online, abyśmy wszyscy mogli posłuchać o świecie, który obecnie jest dla nas zamknięty lub przymknięty. Porozmawiać, wymienić się doświadczeniami. Być online, ale razem.”

Agenda na najbliższe dni:

● Czwartek, 19.03, 21:00 – 22:30

Natalia Mileszyk – one photo: one story – „Iran granicznym szlakiem”

▸ Ewa Świderska Ewcyna– „Globtrotuarki – o życiu na rowerze”

▸ Eliza Kubarska – pokaz filmu „Co się wydarzyło na wyspie Pam”

● Piątek 20.03, 21:00 – 22:30

Kamila Kielar – „Biało na czarnym. Niedźwiedzie – duchy”

▸ Magdalena Foremska – „Horyzont po krótkim spacerze – historie kobiet w Kenii i Dżibuti”

Maciek Budzich – „Jeden dzień – kilka światów, czyli Islandia piechotą”

● Sobota 21.03, 21:00 – 22:30

▸ Jacek Wasilewski – „Wyprawa w przyszłość Polski, czyli koniem po parku narodowym Gobi”

Agata Romaniuk – „O Omanie oczami kobiet”

▸ Anna Bielecka i Michał Rosiak Podróże w Naturze – „Kostaryka – kraj, który postawił wszystko na naturę”

W internecie znajdziecie również darmowe treningi, gdzie razem z instruktorem możecie poćwiczyć na żywo. Ja stawiam na zajęcia z moją ulubioną szkołą jogi Yoga Beat Studio, która prowadzi zajęcia w trybie online. Można też skorzystać z zajęć Adidas Runners Warsaw, którzy prowadzą streaming na swoim koncie fejsbukowym. Takich inicjatyw jest zdecydowanie więcej, więc zaglądajcie na konta swoich ulubionych siłowni, być może i oni prowadzą zajęcia w trybie internetowym. Każdy ruch wpływa na nasze zdrowie – podczas treningu wydzielają się endorfiny, poprawia się nasza sprawność i wydolność, mamy lepsze samopoczucie, a nawet zmienia się nasz mikrobiom. Pamiętajmy – ruch to zdrowie! 

Możecie też zajrzeć na Fitnessowy Sztab Kryzysowy

Wszystkie te wydarzeni są opatrzone hasztagiem #zostańwdomu! Nie bez przyczyny. 


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.