Ocieplenie klimatyczne, rosnące sterty śmieci, tony plastiku i ubrań, niebieskie rzeki, hodowle zwierząt na skalę przemysłową…nie damy rady się wytłumaczyć, że nie widzieliśmy tego wszystkiego, bo mamy smog i zamgloną wizję świata, albo nie przejmowaliśmy się, bo „taki mamy klimat”. Nasza ludzka ręką nieustannie przykłada się do destabilizacji środowiska naturalnego, pytanie brzmi: czy jak się zatrzymamy teraz, to czy uda nam się odłożyć w czasie katastrofę, która wydaje się nieunikniona? Jeśli nie zrobimy tego dla siebie, to może dla naszych dzieci warto się zastanowić nad tym palącym problemem, to one zostaną z tym „bałaganem”. Oto książki, które być może pomogą Ci uratować świat, jeśli wykażesz się nie tylko inteligencją, ale i dobrymi chęciami przekładającymi się na realne działanie.
1/ Jak uratować świat?/ Areta Szpura
Jeszcze niedawno Areta Szpura robiła furorę w przemyśle modowym. Ubrania marki „Local Heroes”, której jest współzałożycielką, nosiły Rihanna, Miley Cyrus, Ellie Goulding, Kylie Jenner czy Justin Bieber. Pasmo sukcesów nie zmniejszyło jednak wrażliwości autorki na to, jak nieekologiczny jest świat mody. Przerażona tym, jak ogromne ilości śmieci produkuje przemysł tekstylny, Areta porzuciła pracę nad świetnie prosperującą marką, by skupić się na ratowaniu planety. To ona, wraz z redakcją serwisu Noizz, zapoczątkowała akcję „Tu pijesz bez słomki”. Jednak samo ograniczenie słomek to za mało, czas na wielkie zmiany!
Przed Wami pierwszy kompleksowy poradnik pokazujący, jak małymi krokami każdy z nas może dbać o planetę. Porady Arety i jej rozmowy ze specjalistami z zakresu ekologii, zero waste, zdrowego (dla nas i planety) żywienia pokażą Ci, jak ekologicznie dbać o swój dom, minimalizować liczbę wytwarzanych odpadów i korzystać z zasobów naszej planety tak, by nie nadwerężać jej sił.
Oczywiście Areta nie byłaby sobą, gdyby nie zadbała o to, aby książka została wydana w maksymalnie ekologiczny sposób.

2/ Książka o śmieciach/ Stanisław Łubieński
Od dzikich wysypisk w każdym polskim lesie i zaśmieconych przydrożnych rowów po apokaliptyczne obrazy azjatyckich plaż, które przypływ zalewa tonami odpadków. Plastikowe butelki, sznurki od snopowiązałki, gruz z budowy czy konfetti z niedopałków wokół przystanków. Śmieci są wszędzie. Tak bardzo wszędzie, że przestajemy je zauważać.
„Książka o śmieciach” Stanisława Łubieńskiego to kolekcja esejów o śmieciach ilustrowana zdjęciami autora. Esejów literackich, ale opartych na badaniach i rozmowach ze specjalistami. Laureat Nagrody Nike Czytelników 2017 zastanawia się w nich czym są współczesne śmieci i jak zmieniły się na przestrzeni wieków? Jakie zagrożenie niosą ze sobą i co my możemy w tej sprawie zrobić? Co mówią o naszej cywilizacji? O współczesnym człowieku. O nieumiarkowaniu, chciwości, egoizmie. O tym jaki krajobraz zastaliśmy, a jaki po sobie zostawimy.

3/ Jadłonomia. Kuchnia roślinna/ Marta Dymek
Autorka skomponowała ponad 100 przepisów na wegańskie śniadania, obiady i kolacje z bulw, korzeni i liści. Tu burak zmienia się w ciasto czekoladowe, pietruszka występuje w parze z gruszką, a z garści kapusty powstają chrupiące chipsy. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich jaroszy i tych, którzy do tej pory nie wyobrażali sobie bezmięsnego obiadu.

4/ Pokochaj swój dom. Zero Waste Home/ Bea Johnson
Koniec ze śmieciami, które zagracają ci życie!
Książka dla wszystkich, których przygniata ilość spraw, rzeczy i śmieci w domu. Ale także poza nim. Na przykład w pracy czy w damskiej torebce. „Pokochaj swój dom” opowiada, jak żyć zgodnie z ideą Zero Waste, czyli mądrzej, taniej i wygodniej. Autorka książki Bea Johnson pewnego dnia totalnie zmieniła swoje podejście. Dziś wraz z mężem i dwoma synami produkują zaledwie jeden słoik śmieci rocznie, a do tego mają więcej czasu, oszczędzają 40 procent dawnych wydatków i są zdrowsi niż kiedykolwiek. Dzięki praktycznym poradom Bei nawet najbardziej zapracowani przestaną się koncentrować na rzeczach kosztem przeżyć. A przy okazji dowiedzą się, jak planować odpowiedzialne zakupy, pakować obiady dla dzieci bez użycia zbędnych plastikowych pojemników i czerpać przyjemność z wakacji bez poczucia winy związanego z nadmierna konsumpcja.
Ta książka odpowie na nurtujące cię pytania:
- jak odzyskać czas, który w tej chwili poświęcasz na swój dom,
- w jaki sposób pozbyć się zbędnych wydatków i oszczędzić pieniądze,
- jak pozbyć się bałaganu raz na zawsze dzięki ograniczeniu ilości śmieci,
- dlaczego idea Zero Waste Home może podnieść jakość twojego życia,
- jak na co dzień żyć zdrowiej, ale nie wydać na to fortuny,
- jak osiągnąć szczęście dzięki zrównoważonemu życiu.

5/ Bez resztek. Kuchnia zero waste/ Jagna Niedzielska
Czy wiesz, że wyrzucamy 30% naszych zakupów spożywczych? Najwięcej marnujemy pieczywa, wędlin, owoców, warzyw, nabiału. Jest jednak sposób, żeby temu przeciwdziałać! Kuchnia zero waste! Przyjrzyj się temu, co twoim zdaniem nie nadaje się do zjedzenia, i przekonaj się, jak zdrowo i naprawdę pysznie możesz to wykorzystać w kuchni. Wykorzystaj, nie marnuj!
Gotowanie zero waste to smaczne jedzenie, oszczędność, ekologia i brak wyrzutów sumienia! Bo wyrzucanie jedzenia to nie tylko problem etyczny, ale również strata pieniędzy.
- Zupa dyniowa zagęszczana czerstwym chlebem
- Pizza ze spodem z gniecionych ziemniaków
- Omlet z resztkami warzyw
Jagna Niedzielska, szefowa kuchni i doradca kulinarny, odpowiada na pytania, jak robić zakupy, jak przechowywać żywność, jak gotować z resztek, a co rzeczywiście należy wyrzucić. Kuchnia zero waste to nie tylko gotowanie, ale sposób na życie.
Kupując tę książkę, wspierasz Banki Żywności.

6/ Jak zerwać z plastikiem/ Will McCallum
Każdego roku do oceanów trafia niemal 13 milionów ton plastiku. Z tego powodu umiera milion ptaków morskich i 100 tysięcy żyjących w wodzie ssaków. Do 2050 roku w oceanach może znaleźć się więcej plastiku niż ryb.
Ten przystępny poradnik napisany przez czołowego działacza ruchu na rzecz walki z plastikiem pomoże ci wprowadzić do codziennego życia drobne zmiany, które przyniosą dalekosiężne skutki.
Dowiesz się między innymi:
- że ubrania z dodatkiem tworzyw sztucznych warto prać w worku, który wyłapuje mikrowłókna (to one stanowią aż 30% plastikowych odpadów trafiających do oceanów)
- dlaczego zwykły szampon warto zastąpić szamponem w kostce
- co zrobić, żeby twój ulubiony sklep ograniczył ilość używanego plastiku
- jak urządzić urodzinowe przyjęcie bez plastikowych ozdób, słomek i kubków
- w jaki sposób przekonać znajomych do rezygnacji z plastiku.
Plastik nie zniknie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Musimy wspólnie stawić czoło naszemu uzależnieniu od niego i zjednoczyć wysiłki w walce o czystszy świat.
„Jak zerwać z plastikiem to najważniejsze” (i szokujące) fakty na temat zanieczyszczenia środowiska tworzywami sztucznymi, wywiady z inspirującymi ludźmi oraz wskazówki, jak pozbyć się plastiku z własnego domu i miejsca pracy. To także książka dla tych, którzy chcą działać, ale nie zawsze wiedzą, od czego zacząć.

7/ Prawda nadal niewygodna/ Al Gore
„Prawda nadal niewygodna. Dlaczego i jak musimy się zmienić” to wezwanie do działania, stoimy bowiem w obliczu poważnego zagrożenia ludzkości. Autor udziela konkretnych rad, dzięki którym każdy z nas będzie mógł skutecznie przyczynić się do rozwiązania problemu zmian klimatycznych. Zwłaszcza teraz, kiedy na całym świecie dyskutuje się o potrzebie konkretnych działań i rozwiązań.
Al Gore – były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, który od czterdziestu lat priorytetowo traktuje tematykę zmian klimatycznych, przytacza badania naukowe, oraz dzieli się odważnymi obserwacjami i osobistymi historiami, by pokazać rosnące tempo i poszerzający się zakres globalnego ocieplenia. Jednoznacznie stwierdza, że kryzys klimatyczny jest niepodważalnym faktem, a jeśli nie podejmie się natychmiastowych działań, to konsekwencje dla świata mogą być katastrofalne. Autor udowadnia, że pozornie niezwiązane ze sobą zjawiska takie jak powodzie, wirus Zika, polityczne turbulencje i inne katastrofy z przeszłości mają wspólną przyczynę, a efekty zmian klimatycznych są głębsze niż nam się zdaje. Ta poruszająca książka zostawi jednak czytelnika z przeświadczeniem, że proponowane działania mają sens, jednak należy je podjąć od razu. „Prawda nadal niewygodna” będąca kontynuacją bestsellera „Niewygodna prawda” to lektura obowiązkowa dla każdego, komu bliskie są losy naszej planety.
