2020. Rok na protestach

W 2020 roku przez Warszawę, ale i wiele innych miast Polski przemaszerowały protesty. Protestowały kobiety, środowisko LGBT, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, przesiębiorcy, rolnicy, a z nimi wielu obywateli naszego kraju. Protest, podobnie jak referendum zostaje jedną z opcji wyrażania swoich opinii i swojego niezadowolenia z tego jak działa nasza polityka. Wśród protestujących maszerują dziennikarze, ekipy telewizyjne i fotoreporterzy. Warszawska Galeria Promocyjna działająca przy Staromiejskim Domu Kultury zdecydowała się zaprosić fotoreporterów do współpracy i zorganizować wystawę podsumowującą protesty 2020 roku.

Kilka wyrazistych zdjęć – ludzi maszerujących bez względu na pogodę i sytuację, z flagami, z transparentami, w oparach kolorowego dymu, krzyczących, czy tańczących dla rozładowania sytuacji. Zdjęć na których znajdziecie mnóstwo pozytywnej energii, wiary w to, że każdą sytuację można zmienić, że rozmową da się dojść do konsensusu i porozumienia. Ale też zdjęć na których widać niezadowolenie, bunt, a często i przemoc. Protesty w 2020 roku były częścią naszej rzeczywistości.

fot. Rafał Milach/ 2020. Rok na protestach/
fot. Karol Grygoruk/ 2020. Rok na protestach/

„Fotografki i fotografowie stoją w pierwszych rzędach tych manifestacji, często narażając się na niebezpieczeństwo zarażenia czy agresję ze strony policji, dokumentując na bieżąco wydarzenia. Ich zdjęcia trafiają na pierwsze strony gazet, natychmiast są publikowane w social mediach. Wywołują debaty, są dowodami nadużyć ze strony funkcjonariuszy państwowych, aktywizują protestujących do kolejnych wyjść na ulicę. Są szczególnie ważne dla tych, którzy uczestniczą w protestach zdalnie. 

W internecie zdjęcia z protestów same stają się formą protestowania, a podawanie ich dalej – statementem. Fotografie działają jak transparenty. Mają potencjał viralowy, są komentowane, udostępniane, zmieniane w memy z zatrważająca prędkością. Medium fotografii nie jest przezroczyste czy obiektywne, ma ogromną siłę perswazyjną. Historia dzieje się na oczach fotografów, ale jest również przez nich tworzona. W rzeczywistości pełnej fake newsów i manipulacji rzetelna dokumentalistyka staje się narzędziem aktywistycznej walki o prawdę i sprawiedliwość społeczną. Zdjęcia obrazujące spektakle uliczne są bronią w bitwie na obrazy, symbole, dają szansę wypowiedzenia się osobom najmniej słyszanym.” – pisze Galeria Promocyjna o fotografii reporterskiej, która stała się tematem wystawy „2020. Rok protestów”.

W przestrzeni miejskiej Warszawy – wystawa jest outdoorowa, można zobaczyć fotografie zgromadzone przez Archiwum Protestów Publicznych, RATS Agency. Przy okazji wydarzenia ukaże się także drugie wydanie Gazety Strajkowej.

Do udziału w wystawie zaproszono: Karola Grygoru’a, Grzegorza Wełnickiego, Agatę Grzybowską, Agatę Kubis, Michalinę Kuczyńską, Rafała Milacha i Edkę Jarząb.

Wystawa potrwa do 31.01.2021. Szczegóły znajdziecie w wydarzeniu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/865910570878405


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.