Urządźmy się lepiej

Lata 2020–2021 przyniosły wiele zmian. Ich katalizatorem była pandemia, która sprawiła, że braki i niedogodności związane z naszymi mieszkaniami zaczęliśmy odczuwać z większą intensywnością. Przyszedł czas na to, żeby urządzić je LEPIEJ. Jak? Z pomocą przychodzą organizatorzy Łódź Design Festival. Właśnie rusza nowatorskie badanie, które pokaże, jak urządzić idealną przestrzeń domową na miarę aktualnych wyzwań. 

Po wybuchu pandemii i przeniesieniu pracy do warunków domowych bardzo szybko okazało się, że mieszkania większości Polaków nie są w stanie spełnić wszystkich zadań, jakie zostały przed nimi postawione. Jak pogodzić przestrzeń do pracy, odpoczynku i posiłków na kilkudziesięciu metrach? Pojawiło się wiele spekulacji na temat zmian, które są konieczne, aby móc funkcjonować w mieszkaniach łatwiej i przyjemniej. 

Twórcy Łódź Design Festival właśnie uruchamiają badanie, dzięki któremu będzie można dowiedzieć się, jak zmieniły się oczekiwania wobec przestrzeni domowych mieszkańców polskich bloków i kamienic. 

Jako festiwal postanowiliśmy rozpocząć cykl działań, spotkań i konsultacji z ekspertami oraz badań społecznych, które pozwolą zdiagnozować kierunek zmian wymuszonych przez pandemię. Chcemy dowiedzieć się, jak zmieniły się oczekiwania wobec wnętrz, w których żyjemy oraz jak je obecnie wykorzystujemy – zapowiada Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival i dodaje, że potrzeba przeprowadzenia takiej analizy zauważona została przez współpracującą z festiwalem Joannę Jo Jurgę oraz Justynę Puchalską – projektantki i badaczki trendów, tworzące wspólnie platformę badawczą Isolation Institute {II}. 

Wspólnie z łódzkim Biurem Badań Społecznych Question Mark przygotowano specjalne badanie na statystycznie znaczącej grupie. Do tej pory badanie tego typu w Polsce nie powstało. – Cieszymy się, że pandemia nieco nam odpuściła, mamy nadzieję, chyba jak wszyscy, że najgorsze już za nami. Jesteśmy jednak przekonani, że pewne wypracowane w jej trakcie modele zachowań i praktyki mogą wiele wnieść w nasze przyszłe życie. Dlatego ważne jest badanie życia w pandemii. Zachęcamy was do przyczynienia się do realizacji tego projektu badawczego poprzez wypełnienie ankiety – mówi Izabela Franckiewicz-Olczak, prezes zarządu BBS Question Mark. 

W ramach badania „Jakość życia w domu w czasie pandemii” realizowana jest ankieta internetowa, skierowana do osób w wieku 25–50 lat, aktywnych zawodowo, mieszkających w dużym mieście (powyżej 100 tysięcy mieszkańców), w budynku wielorodzinnym (typu blok/kamienica), w mieszkaniu (własnym bądź wynajętym) o powierzchni do 70 m kw., którym zdarzyło się w ciągu ostatniego roku pracować z domu.  

– Postanowiliśmy przebadać właśnie te osoby, bo to tak naprawdę statystycznie najliczniejsza grupa spośród tych, którzy doświadczyli zmian. Zupełnie inaczej pandemię przeżywają osoby, które mieszkają w domach jednorodzinnych, na wsiach czy w małych miasteczkach. W dużych skupiskach ludzkich, w miastach, wśród osób, które zamieszkują średniej wielkości mieszkania, potrzeba zmian była często największa i właśnie tę grupę chcemy poznać – wyjaśnia Piernikowski. 

Ankieta koncentruje się na zmianie postrzegania naszych mieszkań, które w czasie pandemii stały się główną przestrzenią pracy, nauki, rozrywki i wypoczynku. Jej wypełnienie zajmuje około 15 minut. Osoby uzupełniające formularz mogą zgłosić się do udziału w gratyfikowanym wywiadzie indywidualnym (rozmowie on-line), pogłębiającym tematykę ankiety, który potrwa około 45 minut. Uczestnikom badania udostępniony zostanie raport zilustrowany zdjęciami miejsc pracy w mieszkaniach osób biorących udział w wywiadach. 

Ankieta jest dostępna w tym miejscu:
www.survio.com/survey/d/Z2M6A3M2A6U1A8F3H

Z wynikami badania będzie można zapoznać się w ramach drugiej części 15. edycji Łódź Design Festival, która odbędzie się w dniach 16–19 września 2021.

Partnerem badania jest Ceramika Paradyż.

*informacja prasowa 


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.